K24 ÖZEL - Çocuklar hayallerinin tarlalarda kaybolmasını istemiyor

Mevsimlik tarım işçisi çocuklar, memleketlerine dönmek istediklerini belirterek, hayallerinin tarlalarda kaybolmasını istemediklerini belirtiyor.

Vural Erişmiş / ANKARA - Mevsimlik tarım işçisi çocuklar, memleketlerine dönmek istediklerini belirterek, hayallerinin tarlalarda kaybolmasını istemediklerini söylüyor.

Türkiye’de milyonlarca öğrenci, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılına online derslere katılarak başladı.

Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporuna göre; ülkede 6-18 yaş arasında ekonomik faaliyette bulunan 893 bin çocuğun yüzde 44’ü mevsimlik tarım işinde çalışıyor. 393 bin çocuğun yarısı okula gitmeyip haftada 40 saatten fazla çalışıyor.

Urfa ve Antep’ten Türkiye’nin başkenti Ankara’ya bağlı Polatlı ilçesine çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, hayallerinin tarlalarda kaybolmasını istemediklerini belirtiyor.

17 yaşındaki Hüseyin, kardeşi 14 yaşındaki Fevzi ve 15 yaşındaki Hülya, tarlalarda çalışan çocuklardan sadece üçü.

K24’e konuşan Hüseyin, hayalinin ailesini bu zor koşullardan kurtarmak olduğunu, Fevzi ise her çocuk gibi okulunu ve arkadaşlarını özlediğini dile getiriyor

Hüseyin Ç., “Şu an tarlalarda zor koşullar altında çalışıyoruz. Lise son sınıfa gidiyorum. Ailemi, özellikle kardeşlerimi bu rezil durumdan kurtarmak istiyorum; bu nedenle okuyorum. Ancak şartlar eğitimimi sürdürmeye el vermiyor” diyor.

K24’e konuşan 14 yaşındaki Fevzi Ç. ise, şunları ifade ediyor:

“Bu sene altıncı sınıfa geçtim ve okulumu çok özledim. Artık tarlalarda çalışmak istemiyorum, arkadaşlarımla yeniden bir araya gelerek, onlarla oynamak istiyorum. Ancak babam bir daha dönmeyeceğimizi söylüyor.”

15 yaşındaki Hülya B. de K24’e konuşarak, şu ana kadar neler yaşadığından söz ederek, bebekliğinden itibaren ailesiyle birlikte çadırlarda kaldığını ifade ediyor.

Hülya B, “Yedinci sınıfa gidiyorum ve öğretmenlerimi çok özledim. Buradaki şartlar çok zor. Kitaplarımı yanıma aldım ama bu şartlar altında okumaya hiç vaktim kalmıyor. Kitaplarıma ve okuluma kavuşmak için her gün ağlıyorum” diye konuşuyor.

MEVSİMLİK TARIMDA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ

Mevsimlik tarım işçiliği Türkiye’de çalışma yaşamında en güvencesiz ve en çok can kaybının yaşandığı alanlardan biri. Bu ağır yükü kaldıranların azımsanamayacak bir kısmını çocuklar oluşturuyor.

TÜİK’in 2012 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 400 bin çocuk mevsimlik tarım işçiliği yapıyor.

Suriye savaşının tetiklediği insani krizle birlikte, 2012 yılından bu yana sayısı her geçen gün artan mülteci nüfus içerisinde de çocuk işçiliği ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Türkiye’de yıllardır süregelen mevsimlik tarımda çocuk işçiliği sorunu, Suriyeli çocukların da tarımda çalışmaya başlamasıyla giderek derinleşiyor.

EN FAZLA ÇOCUK İŞÇİ TARIM SEKTÖRÜNDE

Diğer yandan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) tarafından hazırlanan "Çocuk İşçiliği Küresel Tahminler Raporu"na göre, tüm dünyada 73 milyonu "tehlikeli" işlerde olmak üzere halen 152 milyon çocuk işçinin -her 10 çocuktan biri- olduğu dikkati çekiyor. Bu çocukların 88 milyonu erkek, 64 milyonu ise kızdan oluşuyor.

Afrika bölgesel yoğunluk bakımından yüzde 19,6 oranı ile çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu bölge oldu. Afrika'yı sırasıyla yüzde 7,4 ile Asya ve Pasifik bölgesi, yüzde 5,3 ile Amerika, yüzde 4,1 ile Avrupa ve yüzde 2,9 ile Orta Asya ve Arap ülkeleri izledi.

Sektörel dağılıma bakıldığında çocuk işçiler yüzde 70,9 oranında tarım sektöründe, yüzde 17,2 oranında hizmet sektöründe ve yüzde 11,9 oranında sanayide çalışıyor.

Çocuk işçiliğini temel politika alanlarından biri olarak gören ILO, 2025 hedefine yönelik politika ve programlara ilişkin raporunda, çocuk işçiliğinin yasal düzenlemeler ve standartlar, sosyal koruma, eğitim ve insana yakışır iş olanaklarıyla sonlandırılacağına işaret ediyor.