İran hükümetine ‘Kolberlerin öldürülmesini durdurun’ çağrısı

Doğu Kürdistan’da (Rojhılat) kolberlerin İran sınır muhafızlarınca öldürülmesinin durdurulması için çağrıda bulunuldu.

HABER MERKEZİ - Kürt milletvekili Celal Mahmudzade, Doğu Kürdistan’da (Rojhılat) kolberlerin İran sınır muhafızlarınca öldürüldüğünü ifade ederek, bunun durdurulması çağrısında bulundu.

Yazılı açıklama yapan İran Meclisi Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade, geçen yıl 166 kolberin öldürüldüğünü ve yaralandığını belirterek, İran hükümetine saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

Her geçen gün bu sayının arttığına dikkat çeken Celal Mahmudzade, 2020’de 31 kolberin İran sınır muhafızlarınca öldürüldüğünü söyledi.

Mahmudzade, işsizliğin ve yoksulluğun insanları sınıra zorladığını vurguladı.

Diğer yandan Serdeşt ve Piranşehr kentlerinin İran Meclisi’ndeki temsilcisi Kemal Hüseyinpour, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye yazdığı mektupta, kolberlerin öldürülmesiyle ilgili soruşturmaların hızlandırılmasını, kolberlerin öldürülmesinin bir suç olarak görülmesini ve faillerin cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Osman Müzeyen ise, “Kolberlik bir meslek değil. Sadece geçimlerini sağlamak için yapılan zaruri bir iştir. İran yasalarına göre de kolberler öldürülemez. Çünkü hiçbir suç işlemediler ve bu konuda herhangi bir mahkeme kararı da yok” dedi.

İran sınır muhafızları birkaç yıldır, Rojhılat ile Kürdistan Bölgesi sınırında geçimlerini ticaretle sağlayan kolberleri hedef alarak onlarcasını öldürdü.