İtalyanlar 'hayır' dedi Başbakan Renzi istifa etti

İtalyan halkı sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Matteo Renzi'nin istediği anayasa değişikliğini kabul etmedi.

Haber Merkezi- İtalya’da, anayasa değişikliğine ilişkin referandum sona erdi. İtalyan halkı sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Matteo Renzi'nin istediği anayasa değişikliğini kabul etmedi. Referandumda ağır yenilgiye uğrayan Renzi ise daha önce söylediği üzere istifasını etti.

Bakanlık, İtalya’da kayıtlı 46 milyon 714 bin 950 seçmenden yüzde 65'inin oy kullandığını açıkladı. Katılım oranının yaklaşık yüzde 68 olduğu referandumda, sandıkların yaklaşık yarısı açılmışken "hayır" oyları yüzde 59 ile önde gidiyordu.

Oylama işlemi biten referandumun sandık çıkış anketlerinin, “hayır" oylarının yüzde 56-60, “evet" oylarının ise yüzde 40-44 arasında olduğunu ortaya koyması üzerine Renzi bir basın toplantısı düzenleyerek istifasını ettiğini açıkladı. Toplantıda , “Bu, demokrasinin bir göstergesi. Son derece net bir biçimde 'hayır' oyları kazandı. Mağlubiyetin tüm sorumluluğunu kabul ediyorum. Benim hükümetimin deneyimi burada sona eriyor" diyen Renzi, çıkan sonuca atıfta bulunarak İtalya'da sorumluluk alma geleneği olmadığını, ancak kendisinin farklı olduğunu söyledi.

Pişman değilim
Yaptıklarından pişmanlık duymadığını belirten Matteo Renzi, reform paketinin en önemli maddelerinden biri olan Cumhuriyet Senatosu'ndaki üye sayısının azaltılmasına atıfta bulunarak, “Onları koltuğundan etmek isterken kendi koltuğumdan oldum" diyerek güldü.

Karısına, çocuklarına, gazetecilere ve iş arkadaşlarına teşekkür eden Renzi, konuşmasını"Yaşasın İtalya! Hepinize bol şanslar!" sözleriyle tamamladı.

Referandum ne hakkındaydı

Referandum, 1948 tarihli anayasanın 139 maddesinden 47'sinin değiştirilmesi için yapılmıştı.

Değişiklik önerilerinin en önemlileri arasında, parlamentonun üst kanadı Senato'nun yetkilerinin azaltılması yer alıyordu.

Senatör sayısının da 315'ten 100'e indirilmesi planlanıyordu.

Önerilen reformlar arasında yerel yönetimlerin bazı yetkilerinin merkezi hükümete devredilmesi de bulunuyordu.

Kaynak: BBC, Aljazeera