Borrell: Dışarıdan müdahale kabul edilemez

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmesinin ardından, bugün sözcüsü Peter Stano aracılığıyla açıklama yaptı.

HABER MERKEZİ - Josep Borrell, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan şiddetli çatışmalarla ilgili "Dışarıdan müdahale kabul edilemez. Bölgedeki aktörler, çatışmaların topyekûn savaşa dönüşmesini engellemek için ellerinden geleni yapmalı" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmesinin ardından, bugün sözcüsü Peter Stano aracılığıyla açıklama yaptı.

“Çatışan taraflara derhal ateşkes çağrısı yaptığını” duyuran Borrell, "Bölgedeki tüm aktörleri, Dağlık Karabağ’daki çatışmaya her türlü müdahaleden kaçınmaya çağırıyoruz" uyarısında bulundu. 

Dağlık Karabağ'daki son gelişmelerin çok rahatsızlık verici olduğunu, tüm Kafkasya bölgesinin istikrarı açısından ciddi sonuçları olabileceğini söyleyen AB Yüksek Temsilciliği, Dağlık Karabağ'da askeri çözüm olmadığını, yeniden müzakerelere başlanması gerektiğini belirtti.

Borrell, "Bu yüzden AB her iki tarafı güç kullanımını bırakmaya çağırıyor. Çatışmalara acilen son verilmesi gerekiyor ve Dışarıdan müdahale kabul edilemez" diyerek, bölgedeki aktörlerin çatışmaların topyekûn savaşa dönüşmesini engellemek için ellerinden geleni yapmaları, gerilimin azaltılmasına yardımcı olmaları gerektiğine dikkat çekti.

“Türkiye'nin Ermeni güçlere karşı savaşmaları için Suriye'den Dağlık Karabağ'a milis gönderdiği” yönündeki iddiaları ise doğrulayamayacağını söyleyen Borrell, “Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki çatışma bölgesine Suriyeli militanları ya da başka birlikleri gönderdiği yönündeki iddiaları biliyoruz. Ama henüz bu iddiaları doğrulayan tek bir delil görmedik. Bu bağlamda, sadece her türlü dış müdahaleden kaçınılması çağrımızı tekrarlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Dün sabah saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışmalar başlamıştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki gerilimin yeniden tırmanması üzerine Ermenistan'da sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan ettiklerini açıkladı.

Azerbaycan Meclisi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde "Savaş Hali" ilan edilmesi yönündeki kararını onayladı.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık yaşıyor.