ABD istihbaratı: Hiç görülmemiş bir cadı kazanıyla karşı karşıyayız

ABD güvenlik daireleri yetkilileri, ülke içindeki şiddet yanlısı aşırıcıların gelecek ay düzenlenecek başkanlık seçimlerine tehdit oluşturduğu uyarısında bulunarak, artan siyasi gerilimler, sivil kargaşalar ve dış kaynaklı dezenformasyon kampanyalarının “cadı kazanı” olarak niteledi.

HABER MERKEZİ - ABD güvenlik daireleri yetkilileri, ülke içindeki şiddet yanlısı aşırıcıların gelecek ay düzenlenecek başkanlık seçimlerine tehdit oluşturduğu uyarısında bulunarak, artan siyasi gerilimler, sivil kargaşalar ve dış kaynaklı dezenformasyon kampanyalarının “cadı kazanı” olarak niteledi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgi notlarında, ülke içindeki aşırıcılardan seçimle bağlantılı hedeflere yönelik tehditlerin 3 Kasım’a kadar uzanan dönemde muhtemelen artacağı ifade ediliyor.

Bu uyarılar şimdiye kadar çoğunlukla kurum içi paylaşımla sınırlı kaldı. Ancak New Jersey eyaletinin iç güvenlik dairesi sıradışı bir adım atarak, geçen hafta internet sitesine koyduğu bir raporda bu tehdidin altını çizdi.

New Jersey İç Güvenlik ve Hazırlılık Dairesi Direktörü Jared Maples, “Amerika’nın tarihinde hiç görülmemiş bir cadı kazanıyla karşı karşıyayız, Eğer görüldüyse de on yıllardır belki de yüz yıllardır ilk kez oluyor” ifadesini kullandı.

Irkçılık ve polis şiddetini protesto için ülke genelinde son aylardaki gösteriler büyük oranda barışçı geçse de zaman zaman şiddet olayları da yaşandı. Olayların bazısı aşırılık yanlısı sol ve sağcı gruplar arasında meydana geldi.

ABD bir yandan da yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını, yüksek işsizlik oranı ve seçime çok az bir zaman kala kutuplaşmış bir siyasi iklimin etkileriyle baş etmeye çalışıyor.

FBI’DAN UYARI

FBI’ın da kısa süre önce yayınladığı kurum içi bir bültende, farklı ideolojilere sahip yerel aşırıcılık yanlılarının hükümete ve seçimle bağlantılı hedeflere giderek artan bir tehdit oluşturmasının muhtemel olduğu uyarısı yapıldı. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye dayandırılan haber ilk olarak Yahoo News’te yer almıştı.

FBI sözcüsü, sözkonusu belgeyle ilgili yorum yapmadı ancak kurumun, “hizmet ettikleri toplulukları koruma görevini yerine getirmelerine yardımcı olmak için güvenlik daireleriyle düzenli olarak bilgi paylaştığını” söyledi.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın 17 Ağustos tarihli bir belgesinde de ideolojik güdümlü aşırıcılık yanlıları ve diğer grupların, seçimle alakalı olarak şiddete başvurma yönünde “süratle harekete geçebileceği” belirtiliyor. Bu belge de ilk olarak Yahoo News tarafından haberleştirilmiş, konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak da Reuters’a haberi doğrulamıştı.

Belgede, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ve diğer “kişiselleştirilmiş ideolojilere” sahip ve yalnız hareket eden bireylerin ölümlere neden olan şiddet tehdidini en fazla barındıran gruplar olduğu kaydediliyor.

İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf da Eylül ayı başında yaptığı bir açıklamada, bakanlık olarak “şiddet yanlısı aşırılıkların her türüyle, özellikle de yalnız hareket edenler ve küçük hücrelerin oluşturduğu tehditlerle mücadele amacıyla daha önce eşi görülmemiş düzeyde adımlar attıklarını” söylemişti.

Trump ve yönetiminin diğer üst düzey yetkilileri henüz kamuoyuna açık bir ortamda şiddet yanlısı grupların seçimlere yönelik herhangi bir tehdidinin altını çizen bir açıklama yapmadı.

Trump yönetimi yetkilileri genelde protestolar sırasındaki şiddet olaylarından solcu anarşistler ve faşizm karşıtı grupları sorumlu tutan beyanlarda bulundu ancak federal mahkeme kayıtlarına göre, şiddete başvurmaktan tutuklananların aşırı solcu gruplara mensup oldukları yönünde pek kanıt yok. (Kaynak: VOA)