Referandumdan yenilgiyle çıkan Renzi, bu akşam istifa edecek

İtalyan halkı 4 Aralık'ta referandumda anayasa değişikliğine 'Hayır' demişti

İtalya’da 4 Aralık Pazar günü gerçekleşen tarihi referandumda sandıktan ‘hayır’ çıkmasının ardından istifa edeceğini duyuran İtalya Başbakanı Matteo Renzi, bu akşam istifasını resmen sunacak.

Renzi, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada  "Bütçe yasası onaylandı. Akşam 19.00'da (TSİ 21.00) istifalar resmen sunulacak. Herkese teşekkürler. Yaşasın İtalya”  dedi.

Referandumda ağır yenilgi alan Renzi, Pazar akşamı istifa edeceğini duyurmuştu. Önceki gün istifa için Cumhurbaşkanı Mattarella ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı'ndan bütçe yasasının Senato'dan onay almasına kadar beklemesi talebiyle karşılaşan Renzi, bu nedenle istifasını bir süre ertelemişti.

Geçiş hükümeti kurulabilir

İtalya'da Renzi sonrası dönemde Senato Başkanı Pietro Grasso, Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ya da Kültür Bakanı Dario Franceschini gibi isimlerden birinin altından bir geçiş hükümeti kurulması ihtimali bulunuyor. Geçiş hükümetinin, ikilik bulunan seçim kanunu yeniden düzenleyerek, ülkeyi erken genel seçimlere götürmesi ya da 2018'de yapılacak olağan genel seçimlere kadar yasama süresini idare etmesi ülkede konuşulan senaryolar arasında yer alıyor.