Kerkük'te Kürt çiftçiler ithal Araplara karşı koydu

Kerkük’te Kürtlere ait arazileri işgal eden ithal Araplar ile çiftçiler arasındaki gerginlik çıktı.

KERKÜK (K24) - Kerkük’te Kürtlere ait arazileri işgal eden ithal Araplar ile çiftçiler arasındaki gerginlik çıktı.

K24 muhabiri, Kerkük’ün Sergeran nahiyesine bağlı Pelkane köyünde ithal Arapların talebi üzerine işgal edilmiş tarlaları ölçmek için köye giden ekibin, Kürt çiftçilerle karşı karşıya geldiğini ve köylülerin arazilerinin işgal edilmesine izin vermediğini aktardı.

K24’e konuşan bir Pelkane köyü sakini, “Araplar, polis ve tarım müdürlüğü ekipleriyle birlikte geldi. Arazilerimizi işgal etmek istediler, biz izin vermedik onlara karşı koyduk, kaçtılar” dedi.

Kerkük’te Kürtlere ait arazilerin işgal girişimine Irak Adalet Bakanlığı’nın 23.09.2020 tarihli kararında son verilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen, dayatmayla atanan vali Rakan Cuburi’nin desteğini alan ithal Araplar karara uymuyor.

Sergeran nahiyesindeki Kürt çiftçilere ait arazilerin işgal ve el koyma meselesi Baas rejimine dayanıyor. Baas rejimi, 1987 yılında ‘Kerkük’ü Araplaştırma Politikası’ adı altında Kürtleri Kerkük’ten çıkartırken, orta ve güney Irak’tan Arapları getirerek, Kürtlerin topraklarına yerleştirdi.

Sergeran nahiyesindeki 42 Kürt köyden 40’ı ‘Araplaştırma’ riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Bu politika bu şekilde devam ettiği süreceği diğer Kürt köylerinin de işgal edileceği belirtiliyor.