KDP-İ ve HDK’nin birleşme görüşmeleri devam ediyor

İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) ile Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) arasında birleşmek ciddi ve üst düzey görüşmelerin başladığı, ortak kongrenin yapılması için de birçok konuda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

HABER MERKEZİ - İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) ile Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) arasında birleşmek ciddi ve üst düzey görüşmelerin başladığı, ortak kongrenin yapılması için de birçok konuda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

K24’e konuşan KDP-İ Genel Sekreteri Mustafa Hicri, uzun bir süredir HDK ile birleşme kararı verdiklerini, kongrede de bunu vurguladıklarını kaydederek, 1 buçuk ay önce her iki tarafın üst düzey yöneticileri arasında müzakerelerin başladığı ve bazı kararların alındığını söyledi.

HDK ile toplantıları daha sık yapma kararı aldıklarını bildiren KDP-İ lideri, bazı konularda uzlaşının olmadığını ve bunlar üzerine konuşulacağını belirtti.

Taraflar arasında iyi bir anlayış olduğunu ifade eden Hicri, “Anlaştığımız konular var, anlaşmadığımız konular da var. Bunlar için de müzakereler olmalı” dedi.

Rojhilat halkının iki partinin birleşmesini istediğini ve bir önceki kongrede birleşme kararının alındığını kaydeden Hicri, önümüzdeki kongreye birleşmiş olarak giderek, Rojhilat halkını sevindirmek istediklerini ifade etti.

Öteden beri Doğu Kürdistan (Rojhilat) Kürtlerinin birlik içerisinde olmalarına inandıklarını ve bunun için çalıştıklarını vurgulayan Hicri, bu çerçevede geçtiğimiz yıllarda İran Muhalefet Partileri Dayanışma Merkezi’ni kurduklarını ve yoğun görüşmelerin olduğunu bildirdi.

Tüm güçlerle iyi ilişkilerinin olduğunu belirten Hicri, İran’da sistem değişikliği olması durumunda Rojhilat için ortak planlarının olmasını istediklerini dile getirdi.

Rojhilat Güçleri Koordinasyon Merkezi’nde İran’ın geleceği için bir program hazırladıklarını ve demokrat, seküler ve federal bir İran istediklerini söyleyen Hicri, Kürtlerin haklarının sistem içerisinde resmi olarak tanınması gerektiğini ve İran’daki halkların hakları tanınmadan İran’a istikrarın gelmeyeceğini ifade etti.

Hicri sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran’daki milletler Tahran’da güçlü bir yönetimin olmasını ancak kendi haklarının ihlal edilmesini kabul etmiyor. Şimdi sadece Kürtler değil, Farslar içerisinde de federasyon isteyenler var. Bu konuyla ilgili diğer milletlerle de iletişimimiz var. Bazıları ile müttefikiz.”

ABD’deki seçimlere de değinen Hicri, ABD ile ilişkilerinin olduğunu ancak herhangi bir adayın desteklenmesi için lobi faaliyeti yürütmediklerini bildirerek, ABD’nin İran’a yönelik siyasetinin sabit olduğunu kaydetti.