Rojava’daki kamplarda 600'den fazla Avrupalı DAİŞ’li çocuk kalıyor

Rojava’daki mülteci kamplarında Avrupalı DAİŞ mensubu kişilerin 600’den fazla çocuğunun bulunduğu bildirildi.

HABER MERKEZİ - Rojava’daki mülteci kamplarında Avrupalı DAİŞ mensubu kişilerin 600’den fazla çocuğunun bulunduğu bildirildi.

Egmont Enstitüsü araştırmacıları Thomas Renard ve Rik Coolsaet tarafında hazırlanan raporda, üçte birinin Fransız olmak üzere 600'den fazla Avrupalı DAİŞ mensubu kişinin çocuklarının Rojava’daki iki mülteci kampında kaldığına yer verildi.

Rapora göre, 610 ile 680 arasında terör örgütü DAİŞ mensubu olan kişilerin çocukları Hol ve Roj kamplarında tutuluyor.

İki araştırmacı, Avrupa ülkelerini kendi vatandaşlarına sahip çıkmamakla suçluyor.

Rapor, bu çocukların 2019 yılında çoğu DAİŞ saflarında savaşan anneleriyle birlikte kaldıklarını belirterek, kamplarda kalan DAİŞ’li çocuklarının çoğunluğu Fransız olduğu ve sayıları ise 150 ile 200 arasında. Diğer çocukların ise Almanya, İsveç, Belçika ve İngiltere'den olduğu ifade ediliyor.

Belçikalı araştırmacılar Thomas Renard ve Rik Coolsaet, bu çocukların “savaş mağduru” olduğunu, Avrupa devletlerinin onlara sahip çıkmadığını söylüyor.

Araştırmacılara göre, çocuklar anne ve babalarının verdiği kararın kurbanı olmuş ve kamp yaşamı bu çocuklar için uygun değil.

Raporda, bu çocukların dönmesi durumunda kendi ülkeleri için her hangi bir tehlike oluşturmayacağı, 60 - 70 çocuğun henüz 5 yaşında bile olmadıkları, çok sayıda çocuğun da 12 yaşın altında olduğu ve sadece birkaç kişinin ergenlik çağında olduğu kaydedildi.

Heseke’deki Hol Kampı’nda 64 binden fazla DAİŞ mensubu kişinin aileleri kalıyor. Bunların çoğunluğu Iraklılardan oluşuyor, sayıları da 9 bin 500’e yakın olduğu tahmin ediliyor.

Avrupalı ülkeler ve merkezi Irak hükümeti kendi vatandaşı olan DAİŞ mensubu kişileri kabul etmeyi reddediyor.