Bakanlar Kurulu: PKK saldırısını en sert şekilde kınıyoruz

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, PKK’nin Peşmerge Güçleri’ne yönelik saldırısını en sert şekilde kınayarak, “Bu tür saldırıları, kırmızı çizginin aşılması olarak görüyoruz” vurgusunda bulundu.

ERBİL (K24) - Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, PKK’nin Peşmerge Güçleri’ne yönelik saldırısını en sert şekilde kınayarak, “Bu tür saldırıları, kırmızı çizginin aşılması olarak görüyoruz” vurgusunda bulundu.

Bugün Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Çemanke nahiyesi sınırında, PKK mensupları tarafından Kürdistan Peşmerge Güçleri’ne düzenlenen saldırıda 1 Peşmerge şehit düştü, 3 Peşmerge de yaralandı.

Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamada, bu tür saldırıların tüm Kürdistan halkına karşı yapıldığı vurgulanarak, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, bu tür saldırıları kırmızı çizginin aşılması olarak görmektedir” denildi.

“Bölge Hükümeti, PKK’nin bugün Peşmerge Güçleri’ne düzenlediği saldırıyı, Kürdistan Bölgesi ve resmi kurumlarına yönelik saldırı olarak nitelemektedir” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kürdistan Bölgesi; Kürdistan halkının siyasi ve yasal statüsüdür. Peşmerge Güçleri de Kürdistan halkı ve toprağının koruyucu gücüdür. Dolayısıyla bu tür saldırılar, tüm Kürdistan halkına yöneliktir. Kürdistan Bölgesi Hükümeti, kardeş kavgasına karşıdır, bu tür saldırıları da kırmızı çizginin aşılması olarak görmektedir. Bugün, PKK tarafından Peşmerge Güçleri’ne düzenlenen saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve saldırıyı, Kürdistan Bölgesi ve resmi kurumlarına yönelik bir saldırı olarak niteliyoruz. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak, Bölge’nin güvenliğinin bozulmasının önüne geçeceğiz.”

CORONAVİRÜSLE MÜCADELE

Bakanlar Kurulu toplantısında coronavirüs (Covid-19) salgınının tehlikeli bir boyuta ulaştığı ve ölümlerin her geçen gün arttığına da dikkat çekildi. Tedbirlere uyulması ve ihlallerin önüne geçilmesi için gerekli çalışmaların yürütüleceğine vurgu yapıldı.

Sağlık Bakan Saman Berzinci yaptığı sunumda, Bakanlığın salgınla mücadeledeki stratejisinin detaylarını aktardı.

Ardından İçişleri Bakanı Reber Ahmed, tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili Coronayla Mücadele Yüksek Komisyonu’nun raporunu açıkladı.