AB’den Şam rejimine ret: Güvenli değil

Avrupa Birliği (AB), Suriye rejiminin konferans davetini kabul etmeyerek, “Ülkenin çatışmalar nedeniyle güvenli olmadığını” bildirdi.

HABER MERKEZİ - Avrupa Birliği (AB), Suriye rejiminin konferans davetini kabul etmeyerek, “Ülkenin çatışmalar nedeniyle güvenli olmadığını” bildirdi.

Suriye’de mültecilerin ve sığınmacıların ülkeye dönüşü konulu iki günlük konferans başladı.

Rusya’nın destek verdiği konferansa komşu ülkelerden sadece Lübnan ve Irak katılıyor. Suriyeli sığınmacılara ve mültecilere ev sahipliği eden komşu Türkiye ve Ürdün ise konferansa davet edilmedi. Lübnan ve Irak'ın yanı sıra konferansa davet edilen diğer ülkelerse İran, Venezuela ve Çin.

Avrupa Birliği (AB), Suriye rejiminin konferans davetini kabul etmedi. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, konuyla ilgili açıklamasında Suriye rejiminin öncelikle sığınmacıların güvenli, gönüllü ve kalıcı dönüşü için gerekli koşulları oluşturması gerektiğini belirtti. 

Borrell, Suriye’deki siyasi durumun hala belirsizliğini koruduğunu ve ülkenin güvenliği olmadığı belirterek, “Şu anda önemli olan konu mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin evlerine güvenli ve gönüllü olarak dönmesi için gerekli koşulların yaratılmasıdır” dedi.

Suriye’de çok sayıda kişinin gözaltı, işkence, fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını dile getiren Borrell, devam eden çatışmalar nedeniyle ülkenin güvenli olmadığını vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konferansa yolladığı video mesajında, ülkenin, inşası uzun yıllar süren altyapısının büyük kısmının yıllardır süren çatışmalar nedeniyle yıkıldığını söyledi.

Esad ABD ve müttefiklerini "haksız yaptırımlarla Suriye’nin yeniden inşa edilmesinin en basit araçlarından mahrum bıraktığını" ileri sürdü. Ülkenin bazı bölgelerinde "terörün hakim olduğundan” yakınan Esad, "terör" kavramıyla, ayrım yapmaksızın cihatçılarla kendisine muhalif diğer grupları kastettiğini belirtti. 

Beşar Esad ayrıca Batılı ülkelerle Türkiye’yi, Suriyeli mültecilerin ve sığınmacıların ülkeye dönmesini engellemekle suçladı.

Esad, Batılı ülkelerle bölgedeki ülkelerin bu insani sorunu "en korkunç biçimde siyasi pazarlık konusu" yaptığını ileri sürdü.

Suriye’de 2011 yılından beri iç savaş hakim. Çatışmalar nedeniyle yaklaşık 5  milyon Suriyeli ülkesini terk  etmek zorunda. Suriyeli sığınmacıların 3,5 milyondan fazlası Türkiye’de yaşıyor. (Kaynak: DW, AFP)