Macron’dan Dağlık Karabağ mesajı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermenistan'ın yanında olduklarını belirterek, Dağlık Karabağ için Erivan'a insanı yardım göndereceklerini söyledi.

HABER MERKEZİ - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermenistan'ın yanında olduklarını belirterek, Dağlık Karabağ için Erivan'a insanı yardım göndereceklerini söyledi.

Fransa'daki Ermenileri temsil eden bir delegasyonu Elysee Sarayı'nda ağırlayan Macron, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştüğünü ve "Dağlık Karabağ'daki tüm taraflar için adil, kalıcı ve kabul edilebilir bir siyasi çözüm oluşturmaya hazır olduğunu" dile getirdi.

Macron ayrıca Fransa'nın, tarihi dostu Ermenistan'ın yanında durduğunu ifade etti.

Toplantıya katılanlar arasında Ermenistan'ı destekleyen STK'lar ile ünlü şarkıcı Charles Aznavour'un oğlu Nicolas Aznavour ve dünya şampiyonu futbolcu Youri Djorkaeff gibi isimler vardı.

Sık sık Fransa'nın Ermenistan'ın yanında olduğunun altını çizen Macron, Dağlık Karabağ çatışmasında imzalanan ateşkesten sonra Ermenistan'a tıbbi bir misyon gönderme kararı almıştı.

Diğer yandan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Dağlık Karabağ bölgesinde savaşın sonlandırılmasına ilişkin Rusya'nın arabuluculuğuyla Azerbaycan ve Ermenistan arasında yapılan anlaşma hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Le Drian, açıklamasında "Yine de taraflar arasında çatışmanın uzun vadeli çözümüne yönelik görüşmelerin yeniden başlatılması gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Fransa'nın AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı görevini tam anlamıyla yerine getireceği vurgusunu yapan Le Drian, müzakerelerin yakın zamanda başlaması gerektiğini belirtmişti.

Müzakerelerin, çatışma ortamı nedeniyle yerinden edilmiş insanları da kapsaması gerektiğini kaydeden Fransız bakan, "(Müzakereler) Dağlık Karabağ'ın gelecekteki statüsünü tanımlamalı" demişti.

VARILAN ATEŞKES

Öte yandan Rusya'nın arabuluculuğunda 10 Kasım’da yapılan ateşkes anlaşması, uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan ancak etnik Ermenilerin yaşadığı Dağlık Karabağ ve çevresindeki askeri harekatı durdurdu. Anlaşmaya göre, bölgeye 2 bin Rus barış gücü askeri konuşlandırılacak.

SON ÇATIŞMALAR NASIL ÇIKTI?

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın 27 Eylül Pazar günü yerel saatte Dağlık Karabağ'da 08.10'da sivil yerleşimlerine saldırdığı belirtilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Ermenistan'ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçtik" ifadeleri kullanılmıştı.