Paşinyan: Dağlık Karabağ anlaşması siyasi uzlaşı metni değil

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 9 Kasım'da Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ve Dağlık Karabağ'daki çatışmaları sonlandıran anlaşmanın Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır anlaşmazlığı için bir "siyasi uzlaşı metni olmadığını" söyledi.

HABER MERKEZİ - Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 9 Kasım'da Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ve Dağlık Karabağ'daki çatışmaları sonlandıran anlaşmanın Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır anlaşmazlığı için bir "siyasi uzlaşı metni olmadığını" söyledi.

Cuma günü Ermenistan televizyonuna yapan Nikol Paşinyan "Tabii ki anlaşmayı yırtıp bir kenara atabiliriz, ama bunun sonuçlarını da anlamamız gerekir. Anlaşmanın imzalandığı duruma geri dönebilir miyiz? Anlaşmayı, artık ilerleme kaydedemediğimizi fark ettiğimizde, Şuşa düştükten sonra imzaladık" dedi.

Ermenistan ordusunun sahadaki yenilgileri sonrası siyasi bir ilerleme kaydetmeleri gerektiğini belirten Paşinyan "Biz de bunu mümkün kılacak her şeyi yaptık" ifadelerini kullandı.

Muhalefetin hakkındaki istifa çağrılarının da sorulduğu Paşinyan "Demokratik ülkelerde yönetim değişiminin elli mekanizmaları vardır. Şu anki görevimiz istikrarı korumak" diye konuştu.

Ermenistan Başbakanı Karabağ anlaşmasında "belirsizlikler" olduğunu da ifade ederek "Öncelikle görevimiz bu belirsizlikleri netleştirerek bölgede yaşanabilir bir ortam oluşturmak. İkinci olarak; ne istiyoruz? İsteklerimiz değişmedi. Önceki stratejimizdeki isteklerimiz neyse, hâlâ onların peşindeyiz" diye konuştu.

9 Kasım'da imzalanan anlaşma, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ çevresinde kontrol ettiği 3 bölgeden çekilmesini öngörüyor.

Ermenistan için bir yenilgi olarak görülen anlaşma Ermenistan'da protestolara neden olmuştu.

Paşinyan'ı anlaşmayı imzaladığı için "vatan hainliği" ile suçlayanlar, başbakanın istifasını ve anlaşmanın feshedilmesini talep ediyor.