İşte kalifiye iş gücünü en çok çeken ülkeler

İsviçre dünya genelinde kalifiye iş gücünü çekme konusunda yine birinci sırayı alırken, ülkeler sıralamasında ilk 10 ülkenin sekizini Avrupa ülkeleri oluşturdu.

HABER MERKEZİ - İsviçre dünya genelinde kalifiye iş gücünü çekme konusunda yine birinci sırayı alırken, ülkeler sıralamasında ilk 10 ülkenin sekizini Avrupa ülkeleri oluşturdu.

Lozan merkezli Uluslararası Yönetim Gelişimi Enstitüsü tarafından yapılan çalışmaya göre İsviçre eğitim sistemi, yaşam kalitesi ve yüksek maaşlar sayesinde ilk sıradaki yerini korumayı başardı.

Raporda yeni tip coronavirüs (Covid-19) nedeniyle dünya genelinde bir çok insanın uzaktan çalışmak zorunda kaldığı hatırlatılarak üst sıralarda yer alan ülkelerdeki şirketlerin zor zamanlard dahi çalışanlarının motivasyonlarını yüksek tutmayı başardığı vurgulandı.

Yüksek kualifikasyonlara sahip profesyoneller için cazip olan ülkeler sıralamasında İsviçre'yi Danimarka ve Lüksemburg takip etti.

Ülkeler sıralamasında ilk 10 ülkenin sekizini Avrupa ülkeleri oluşturdu. Buna göre İzlanda 4'üncü, İsveç 5’inci, Avusturya 6, Norveç 7 ve Hollanda 10'uncu sıraları aldı.

İlk 10'daki Avrupa dışındaki ülkeler 8'inci olan Kanada ve dokuzuncu Singapur oldu.

ABD ise 12'incilikten 15'inciliğe geriledi.