Başkan Barzani’den ‘Baba Şeyh’ mesajı

Başkan Mesud Barzani, Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’inin belirlenmesi dolayısıyla Ezidi Miri Hazım Beg ve Ezidi Ruhani Meclisi’ni tebrik etti.

HABER MERKEZİ - Başkan Mesud Barzani, Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’inin belirlenmesi dolayısıyla Ezidi Miri Hazım Beg ve Ezidi Ruhani Meclisi’ni tebrik etti.

Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’inin belirlenmesi dolayısıyla Başkan Mesud Barzani tarafından tebrik mesajı yayımlandı.

Yeni Baba Şeyh’in belirlenmesinin Ezidi toplumunda birliğe vesile olması dileyen Başkan Barzani, bu adımın Ezidiler için güzelliklere, acıların son bulmasına, göçzede olanların evlerine dönmesine ve Ezidilere yönelik fermanların son bulmasına vesile olması temennisinde bulundu.

Baba Şeyh Ali’yi görevinden ötürü tebrik eden Başkan Barzani, Ezidilerin ve Kürdistan’daki diğer kesimlerin dini özelliklerinin korunmasına vurgu yaptı.

Başkan Barzani, Kürdistan’daki birlikte yaşam ve birbirini kabul kültürünün daha da güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

YENİ BABA ŞEYH TAYİN EDİLDİ

Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i olarak bilinen 87 yaşındaki Xertu Haci İsmail’in hayatını kaybetmesinin ardından yeni Baba Şeyh belirlendi.

Şêxan doğumlu 41 yaşındaki Ali İlyas Haci Nasır, yeni Baba Şeyh olarak tayin edildi.

Ezidi toplumu içerisinde büyüyen ve eğitim gören Ali İlyas Haci Nasır, 1979 yılında Duhok’un Şêxan ilçesinde doğdu.

4 çocuk babası Nasır’ın dedesi 1920’den 1950’ye, babası da 1977’den 1995 yılına kadar Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i olarak görev yapmıştı.

Babasının ölümünün ardından Laleş tapınağına giden Nasır, burada din eğitimi aldı.

XERTU HACİ İSMAİL’İN ÖLÜMÜ

Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i olarak bilinen 87 yaşındaki Xertu Haci İsmail, 1 Ekim’de Erbil’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Ezidilikte en yüksek dini merci olan Baba Şeyh, Laleş tapınağının sorumluluğunu üstlenen isimdi.