Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’i görevine başladı

Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i Xertu Haci İsmail’in hayatını kaybetmesinin ardından yeni Baba Şeyh olarak belirlenen Ali İlyas, dün düzenlenen dini törenle göreve başladı.

LALEŞ (K24) - Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i Xertu Haci İsmail’in hayatını kaybetmesinin ardından yeni Baba Şeyh olarak belirlenen Ali İlyas, dün düzenlenen dini törenle göreve başladı.

Yeni Baba Şeyh Ali İlyas, Laleş’te Ezidi Kürtlerin dini ritüeline göre yemin ederek görevine başladı. Törene Ezidi Miri Hazım Beg ve Ezidi Ruhani Meclisi üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

K24’e konuşan Şeyh Ali İlyas, bundan sonraki hayatını Ezidi Kürtlerine hizmet ederek geçireceğini, bu görevin kendisi için kutsal ve büyük olduğunu söyledi.

Şeyh Ali İlyas, “Allah’a, Mirime ve milletime şükrediyorum. Herkesin iyi olmasını diliyorum. Bu benim kaderimdir ve hayatımda benim için büyük bir görevdir” dedi.

K24’e konuşan Hazım Mir Tahsin Beg de yeni Baba Şeyh’in görevinin Ezidi Kürtleri için hayırlı olması dileyerek, “Bir eksikliğimiz olmuşsa kusurumuz affola” dedi.

Şeyh Ali İlyas, Adiy oğlu Şeyh Fahreddin’in oğlu olarak 1979 yılında Duhok’un Şêxan ilçesinde dünyaya geldi.

Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i olarak bilinen 87 yaşındaki Xertu Haci İsmail, 1 Ekim’de hayatını kaybetmişti.

Ezidilikte en yüksek dini merci olan Baba Şeyh, Laleş tapınağının sorumluluğunu üstlenen isim olarak biliniyor.