Fransa: Dağlık Karabağ’da uluslararası gözlemciler devreye girmeli

Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisi, Dağlık Karabağ’da ateşkese uyulup uyulmadığının takip edilmesi için Minsk Grubu ve uluslararası gözlemcilerin devreye girmesi çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ - Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisi, Dağlık Karabağ’da ateşkese uyulup uyulmadığının takip edilmesi için Minsk Grubu ve uluslararası gözlemcilerin devreye girmesi çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron'un Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le yaptığı telefon görüşmelerinin ardından gelen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında "Çatışmaların sona ermesiyle birlikte şimdi Dağlık Karabağ'daki nüfusun korunması ve son haftalarda evlerini terk eden on binlerce kişinin güvenli şekilde evlerine dönüşünün sağlanması için iyi niyetli müzakerelere başlanmalı" ifadelerine yer verildi:

“MİNSK GRUBU’NUN ATEŞKESTE ROL ALMASINI İSTİYORUZ”

Reuters'a konuşan Fransa Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Paris'in bölgede uluslararası gözlem gücü oluşturulması için bastırdığını, böylece Dağlık Karabağ'ı çatışmalar sürerken terk eden Ermeni nüfusun güvenli şekilde geri dönüşünü sağlamayı ve müzakere masasında yer almayı umduğunu söyledi.

Rusya ve Türkiye'nin, İran'ın da katılımıyla Suriye'de çözüm için oluşturduğu Astana formatını hatırlatan yetkili, şunları kaydetti:

"Rusların ateşkes takibi formülü için Türklerle görüştüğünü anlıyoruz Ama bunun olmasını istemiyoruz. Bu bölgede yeni bir Astana sürecinin tekrarı anlamına gelir. Bir tarafta Minsk Grubu, diğer tarafta Astana olmaz. Ruslar bir noktada seçim yapmak zorunda."

Macron, Türkiye'nin altı hafta süren çatışmalarda Azerbaycan'a verdiği desteği ve savaşa müdahil olmasını sert sözlerle eleştirmişti. Ankara ise, 26 yıldır soruna çözüm bulamadığı gerekçesiyle Minsk Grubu'nu eleştiriyor.