Ermenistan Savunma Bakanı istifa etti

Ermenistan'da hükümet, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başlayan çatışmalara son veren anlaşmayı geçen hafta kabul ettiği için baskı altında.

HABER MERKEZİ - Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan'ın istifa ettiği bildirildi.

Ermenistan'da hükümet, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başlayan çatışmalara son veren anlaşmayı geçen hafta kabul ettiği için baskı altında.

Protestocular günlerdir düzenledikleri gösterilerle Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını istiyor.

Ermenistan devlet haber ajansı Armenpress’te yer alan habere göre, devam eden tepkiler nedeniyle Savunma Bakanı Davit Tonoyan istifa etti.

Davit Tonoyan, Mayıs 2018'deki "kadife devrim" olarak bilinen protestoların ardından yapılan hükümet değişikliğiyle göreve getirilmişti.

Aravot gazetesi de, Tonoyan'ın yerine Başbakan Nikol Paşinyan'ın danışmanı Vagharshak Harutyunyan'ın getirilmesinin beklendiğini belirtti.

Harutyunyan, 1999-2000 yıllarında da savunma bakanlığı yapmıştı.

Ermenistan'da bu hafta başında Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan da istifa etmişti.

AZERİ ORDUSU AĞDAM'A GİRDİ

Öte yandan, Azerbaycan ordusu, anlaşma kapsamında Ermenistan'ın çekildiği ilk bölgeye girdiğini açıkladı.

Ermenistan ordusunu çekilmeyi kabul ettiği Dağlık Karabağ çevresindeki üç rayondan ilki olan Ağdam, 27 yıldır Ermeni askerlerin kontrolündeydi.

Ancak uluslararası hukuka göre burası Azerbaycan toprağı kabul ediliyor.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 9 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla Dağlık Karabağ'daki dengeler değişmişti.

Anlaşma, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ çevresinde işgal ettiği 3 bölgeden çekilmesini öngörüyor. Anlaşmaya göre Ermenistan, Ağdam bölgesi ile Kazah bölgesinde Azerbaycan'a ait olan toprakları 20 Kasım'a, Laçin bölgesini de 1 Aralık'a kadar geri verecek.

Rusya da anlaşmayla Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana ilk kez Dağlık Karabağ'a askeri göndermişti.

Anlaşmaya göre 1960 silahlı Rus askeri Azerbaycan ve Ermenistan'ın karşı karşıya oldukları cephe bölgelerini ve Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan Laçin koridorunu kontrol edecek. Ayrıca Ermenistan'dan Dağlık Karabağ'a ve Nahçıvan'dan Azerbaycan'a birer koridor açılacak ve Rus barış gücü anlaşmaya uyulmasını denetleyecek.