Neçirvan Barzani’den Baba Şeyh’e tebrik telefonu

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’i olarak göreve başlayan Ali İlyas’ı arayarak tebrik etti.

ERBİL (K24) - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’i olarak göreve başlayan Ali İlyas’ı arayarak tebrik etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Ezidi Kürtlerin yeni Baba Şeyh’i olarak göreve başlayan Ali İlyas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Baba Şeyh görevinin manevi bir görev olduğunu ve dini değerlerin üzerinde herhangi bir siyasi etkinin olmaması gerektiğini ifade eden Neçirvan Barzani’nin, yeni Baba Şeyh’in Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki bütün Ezidiler arasında birleştirici bir rol oynamasını ümit ettiğini söylediği belirtildi.

Görüşmede Baba Şeyh’in ise, Neçirvan Barzani’ye teşekkür ederek Kürdistan Bölgesi’ndeki bütün tarafların Ezidilere destek vermeye devam etmelerini istediği kaydedildi.

41 yaşındaki Ali İlyas, geçtiğimiz cumartesi günü yeni Baba Şeyh olarak tayin edildi.

Ezidi toplumu içerisinde büyüyen ve eğitim gören Ali İlyas, 1979 yılında Duhok’un Şêxan ilçesinde doğdu.

4 çocuk babası Nasır’ın dedesi 1920’den 1950’ye, babası da 1977’den 1995 yılına kadar Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i olarak görev yapmıştı.

Babasının ölümünün ardından Laleş tapınağına giden Nasır, burada din eğitimi aldı.

Ezidi Kürtlerin Baba Şeyh’i olarak bilinen 87 yaşındaki Xertu Haci İsmail, 1 Ekim’de Erbil’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Ezidilikte en yüksek dini merci olan Baba Şeyh, Laleş tapınağının sorumluluğunu üstlenen isimdi.