BM’den Halep’teki siviller için çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Halep'te sivillere yönelik baskı ve şiddet haberlerinin geldiğini söyledi

Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye ordusunun çok büyük bir bölümünde kontrolü ele geçirdiği Halep'te tüm taraflara, özellikle de hükümete sivillerin korunmasına dikkat etme çağrısında bulundu. Ban Ki-moon Halep'te sivillere yönelik baskı ve şiddet haberlerinin geldiğini söyledi.

“Suriye ve Rusya sorumlu tutulur”

BBC Türkçe’nin haberine göre, Ban'dan önce açıklama yapan BM İnsan Hakları Danışması Jan Egeland, hükümet yanlısı milislerin sivillere yönelik ihlalleri durumunda bunlardan Suriye ve Rusya'nın sorumlu tutulacağını ifade etti.

Halep'teki muhalifler Suriye ordusunun ilerleyişi karşısında yenilginin eşiğindeler.Ban'ın sözcüsü Stephen Dujarric, 'BM Genel Sekreteri'nin, Halep'te geçtiğimiz saatlerde gelen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivile karşı zulüm haberleriyle ilgili uyarıda bulunduğunu' söyledi.

Dujarric, 'BM'nin bu haberleri bağımsız olarak doğrulatamadığını vurgulamakla birlikte tüm taraflara kaygılarını ilettiğini' belirtti.

Sözcü, 'Ban'ın, Suriye özel temsilcisini, ilgili tarafları takip etmekle görevlendirdiğini' söyledi. Konuyla ilgili henüz Suriye veya Rusya'dan bir açıklama yapılmadı.