Avrupa Konseyi Başkanı: Yaptırımları değerlendireceğiz

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'nin Yunanistan ile arasındaki soğukkanlılığı azaltmadığını ve AB ülkelerinin yaptırımları değerlendireceğini ifade etti.

HABER MERKEZİ - Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'nin Yunanistan ile arasındaki soğukkanlılığı azaltmadığını ve AB ülkelerinin yaptırımları değerlendireceğini ifade etti.

Basın toplantısı düzenleyen Charles Michel, Türkiye'nin diplomatik girişimlere rağmen Yunanistan ile arasındaki gerilimi azaltmadığını ve Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin artık yaptırımları değerlendireceklerini söyledi.

"Bence bu kedi-fare oyunu sona ermeli" diyen Michel, "10 Aralık'ta AB zirvesinde konuyu değerlendireceğiz, elimizdeki bütün araçları kullanmaya hazırız" dedi.

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Fransa'yla yaşanan gerilimin artması sonucunda, yaz aylarından bu yana Avrupa Birliği’nin yaptırımları gündeme almasını erteleyen ve Yunanistan ve Türkiye'nin kıta sahanlığı sorununu çözmesi için arabulucu olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ilk kez yaptırımların gündeme gelebileceğinin sinyalini vermişti.

26 Kasım’da da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, "Türkiye'nin yasa dışı eylemleri sonrasında Maraş'ta artan gerilim ve müzakerelerin yeniden başlamasına duyulan acil ihtiyaç" başlıklı ortak karar tasarısı kabul edilmişti.

Tasarıda kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması "Türkiye'nin yasa dışı faaliyeti" olarak nitelendirilerek, kınanmıştı.

Türkiye'den kararını geri alması, Türk askerini adadan çekmesi, Maraş'ı yasal sakinlerine "geçici BM yönetiminde" devretmesi ve adanın nüfus yapısını değiştirmemesi istenen tasarıda Kıbrıs sorununun çözümünden sonra AB müktesebatının adanın tamamında uygulanmasının gerektiği belirtilmişti.

AB Konseyi'ne Türkiye'nin eylemlerine karşı birlik içinde kalınması ve Türkiye'ye yaptırım uygulaması çağrısı yapılmıştı. Yaptırımların yalnızca diyalog, samimi işbirliği ve sahada somut ilerleme olması durumunda uygulanmayabileceği savunulmuştu.