Bakanlar Kurulu’ndan kadın haklarına bağlılık vurgusu

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu’nda, hükümetin kadınların haklarını koruma ve kadına yönelik şiddetle mücadele ilekerine bağlı olduğu vurgulandı.
kurdistan24.net

ERBİL (K24)

Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı.

Başbakan Mesrur Barzani, toplantının başında, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla, hükümetin kadınların haklarını korumaya ve kadınlara yönelik şiddeti bitirmeye bağlı olduğunu söyledi.

Erbil Valisi Firset Sofi’nin vefatı dolayısıyla tekrar yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunulan toplantıda, yaşamını yitiren tüm vatandaşlar için de başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Irak hükümetiyle ilişkilerin masaya yatırıldığı toplantıda, Irak Parlamentosu’nda kabul edilen ve Kürdistan Bölgesi’ni ekonomik açıdan olumsuz yönde etkileyen Borçlanma Yasası ele alındı.

Toplantıda, Irak hükümetiyle köklü bir çözüme varmak için Kürdistan Bölgesi hükümetinin her türlü çabayı gösterdiğini kaydeden Başbakan, müzakerelerin devam ettiğini ve Kürdistan Bölgesi hükümetinin hiçbir şekilde Kürdistan halkının anayasal ve mali haklarından taviz vermeyeceğini belirtti.

Başbakan, Kürdistan Bölgesi bütçe payının gönderilmesinin gecikmesinin Kürdistan halkının meşru hakkının ihlali olduğunu ifade etti.

Bakanlar Kurulu’nun 2020 yılındaki geçmiş ayların bütçesinin gönderilmesi için Irak hükümetine resmi talepte bulunmasının kararlaştırıldığı toplantıda, BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert’e BMGK’daki konuşmasında Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların haklarını savunmasından ötürü teşekkür edildi.

BM ve Uluslararası toplumun, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında köklü çözüme varılması için devreye girmesinin istendiği toplantıda, bütçe ve memurların maaşları gibi konuların siyasi sorunlara karıştırılmaması gerektiği bildirildi.