Halep'te ateşkesten sonra bu kez de tahliye sorunu

Halep kentinden bu sabah çıkması beklenen muhaliflerin Halep'ten çıkışının gecikeceği belirtilirken bu gecikmenin nedenine dair ise kesin bir bilgi bulunmuyor.

Haber Merkezi- Şam yönetiminin Halep kentinde kontrolü ele geçirmesinin ardından muhaliflerin Halep'ten çıkması için varılan anlaşma yürürlüğe girdi. Anlaşma gereği bugün Halep'ten çekilmesi planlanan muhaliflerin henüz çekilmediği bildirildi.

Suriye'nin Halep kentinde varılan ateşkes anlaşması sonucu muhaliflerin kentten çıkması sivillerin ise kentte kalması bekleniyordu. Ancak bölgeden gelen son bilgiler çıkışların gecikeceği yönünde. Muhalif gruplar da, bölgede kalanların tahliye edilmesi amacıyla ateşkes anlaşmasına varıldığını açıklamıştı.

Halep kentinden bu sabah çıkması beklenen muhaliflerin Halep'ten çıkışının gecikeceği belirtilirken bu gecikmenin nedenine dair ise kesin bir bilgi bulunmuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin iddiasına göre muhaliflerin çıkışlarının gecikme nedeni, bölgede bulunan İranlı silahlı güçlerin yolları kapatmış olması. Gözlemevi, Halep'in doğusunda bulunan İranlı silahlı güçlerin çıkış yolarını kapattığı bu yüzden de muhaliflerin çıkışının ertelendiğini söylüyor.

Gözlemevi ayrıca, Halep'teki silahlı muhaliflerin sayısının 650 olduğunu bunların arasında El Nusra'nın da olduğunu belirtiyor.

Birlemiş Milletler'in defalarca üzerine toplantılar düzenlediği Halep kentindeki savaşta, Türkiye ve Rusya'nın girişimi sonrası ateşkes sağlanmıştı. Ateşkes'in Türkiye'nin arabuluculuğu üzerine sağlandığı iddia edilse de Rusya bu iddiaları redetmişti.

Muhaliflerin Uluslararası Kızılhaç Komitesi denetiminde çekileceği ve kentin doğusuna otobüslerin getirildiği belirtilmesine rağmen bölgeye henüz ulaşan bir grubun bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Reuters'da yer alan haberlere göre Türkiye, Halep'ten ayrılan savaşçıların İdlib'e geçeceklerini söyledi. Ajans ayrıca Türkiye ve Rusya'nın anlaşmanın garantörleri olduğunu öne sürdü.

Halep'ten çıkacak muhalif gruplarla birlikte sivillerin de büyük çoğunluğunun kentten ayrılması bekleniyor. Kentten çıkacak insan sayısı hakkında net bir bilgi bulunmazken tahminler 50 bin ile 100 bin kişi arasında insanın Halep'i terk etmesi yönünde.

Şam yönetimi, Kasım ayında Rusya'nın da havadan desteğiyle Halep'e kara harekatı başlattı. Harekata, Hizbullah ve İranlı milisler de destek verdi.

Halep batısı Suriye hükümetinin, doğusu ise silahlı muhalif grupların elinde olmak üzere kabaca ikiye bölünmüş durumda.

Kaynak: Kurdistan24, BBC, DW