Halep’te ateşkes yeniden devrede, tahliyelerin başlaması bekleniyor

Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Halep, 2011 yılında Esad'a yönelik protestoların başlangıcında yaşanan karışıklıktan fazla etkilenmemişti.

Suriyeli muhalif gruplar Doğu Halep'teki muhalif savaşçılar ile bazı sivillerin tahliyesini öngören plan kapsamında sağlanan ancak bir gün arayla bozulan ateşkesin yeniden devreye girdiğini açıkladı. Muhalifler, tahliyelerin başlayacağını belirtti.

Ahraruş Şam'ın (Şam'ın Hürleri) sözcüsü Ahmed Karali, yaralı militanlar ve sivillerin bugün  erken saatlerden itibaren Doğu Halep'ten tahliye edileceğini belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Nur el Din el Zinki Tugayı sözcüsü Abdul Salam Abdul Razak da, hükümet tarafının ateşkes için İdlib'de muhaliflerin elindeki iki köydeki sivillerin tahliyesi şartını getirdiğini açıkladı.

“15 bin sivil karşılığında Halep’teki siviller tahliye edilecek”

Hükümet yanlısı milis gruplardan bir yetkili de ateşkesin yeniden devreye girdiğini, İdlib'deki Foua ve Kefraya köylerinden tahliye edilecek 15 bin sivil karşılığında "Doğu Halep'teki siviller, militanlar ve ailelerinin" kentten ayrılmasına izin vereceklerini ifade etti.

Rusya haberi doğrulamadı

Çarşamba günü yapılan anlaşmanın arabulucularından Rusya ise henüz haberi doğrulamadı. Anlaşmanın ardından  Halep'te bombardıman sesleri kısa süreliğine kesilmiş olsa da  muhalif gruplar Suriye ordusunun hava operasyonlarını yeniden başlattığını bildirmişti.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "çok şiddetli" çatışmaların yaşandığını ifade ederek, "Her şey [ateşkes] sona ermiş gibi görünüyor" demişti.

Esad'ın en büyük askeri zaferi

Halep'in doğusundaki geri kalan muhalif grupların çekilmesiyle, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iç savaşın başlamasından bu yana muharebe alanında en büyük zaferini elde edecek.

Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Halep, 2011 yılında Esad'a yönelik protestoların başlangıcında yaşanan karışıklıktan fazla etkilenmemişti.

Ancak Temmuz 2012'de o dönemde artık silahlı bir yapıya dönüşen muhalif gruplar, kenti almak için büyük bir operasyon başlatmış ancak Halep'in tamamını almaya yetecek güçleri olmadığından kentin yalnızca doğusunu ele geçirebilmişlerdi.

Bu tarihten bu yana Halep batısı Suriye hükümetinin, doğusu ise silahlı muhalif grupların elinde olmak üzere kabaca ikiye bölünmüş durumdaydı.