Kürdistan Bölgesi’ndeki göçzedeler Irak hükümetinden şikayetçi

Iraklı göçzedeler, Bağdat yönetiminin kendilerinin sorunlarıyla ilgilenmediğinden şikayet ediyor.
Başkent Erbil'de Iraklı göçzedelerin kaldığı Bahireke Kampı
Başkent Erbil'de Iraklı göçzedelerin kaldığı Bahireke Kampı

ERBİL (K24)

Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda kalan Iraklı göçzedeler, Bağdat yönetiminin kendilerinin sorunlarıyla ilgilenmediğinden şikayet ediyor.

Göçzedeler, Irak hükümetinin kendilerine çok az bir meblağ para vermeyi önerdiğini ve eve imar edilmediği halde evlerine dönmelerinin istendiğini belirtiyor.

Başkent Erbil’deki Bahireke Kampı, 6 yıldır Irak’ın Selahaddin ve Anbar illerinden gelen göçzedeleri ağırlarken, kampta yaşayan yüzlerce Iraklıdan biri olan Kerrar İsa isimli göçzede, güvenlik sorunları ve hizmetlerin olmayışından dolayı şimdiye kadar kendi iline dönemediğini söyledi.

K24’e konuşan Selahaddinli göçzede, “6 yıldır Irak hükümeti bizi kulak ardı ediyor, şimdi de bizi zorla harabelere göndermek istiyor” dedi.

Irak hükümetinin kendilerinden her türlü yardımı kestiğini kaydeden İsa, “Kaç kere Göç ve Göçmenler Bakanı’na bize destek olması için çağrıda bulunduk ama kimse çağrımıza yanıt vermedi. 6 yıl sonra şimdi bize 1 milyon 500 bin dinar verip illerimize döndürmek istiyorlar. Bu parayla ne yapabiliriz ki” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı’na bağlı Ortak Kriz Koordinasyon Merkezi ise, Kürdistan Bölgesi’ndeki mülteci ve göçzedelerin zorlu bir yıl geçirdiklerini ve kendilerine yönelik yardımların da çok azaldığını açıkladı.

K24’e konuşan Ortak Kriz Koordinasyon Merkezi Basın Sorumlusu Meriwan Hasan, “Irak hükümeti, DAİŞ’e karşı zafer ilan ettikten sonra ülkeler, göçzedelere yardım etmeye gerek kalmadığını ve dönecekleri bölgelere hizmet edilmesi gerektiğini düşündü. Ancak bu süreç başarılı olmadı. Bazı göçzedeler kendi illerine döndüler ama güvenlik ve hizmetlerin olmadığını görünce tekrar Kürdistan Bölgesi’ne döndüler. Bazıları kamplara yerleşti, bazıları da toplumun içerisine” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’nde şuan 956 bin 759 mülteci ve göçzedenin yaşadığı bildirilirken, bunlardan 698 bin 902’si iç göçzede, 238 bin 117’si ise Rojava ve Suriye’den gelenlerden oluşuyor.

Mülteci ve göçzedelerin yüzde 39’u Erbil sınırları içerisindeki kamplarda, yüzde 41’i Duhok, yüzde 20’si de Süleymaniye sınırları içerisindeki kamplarda yaşıyor.

Mülteciler, söz konusu 3 ildeki 38 kampa yayılmış durumda.

Irak hükümetinin 2 yıldır kamplara yönelik her türlü yardımı durduğu kaydedilirken, bunun Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yükünü ağırlaştırdığı ifade ediliyor.

Terör örgütü DAİŞ'in Haziran 2014'te Irak'ın 2'nci büyük kenti Musul'u, ardından Selahaddin ve Anbar'ın tamamı ile Kerkük ve Diyala'nın bir kısmını ele geçirmesinden sonra ülke büyük bir insani krizin içine sürüklendi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre, 36 milyonluk nüfusun 11 milyonunun insani yardıma ihtiyaç duyduğu Irak'ta, son 3 yılda yaklaşık 5 milyon kişi evlerini terk ederek daha güvenli olan Kürdistan Bölgesi’ne sığınmak zorunda kaldı.