Etruşi: Petrol ve doğalgaz alanındaki 40 yıllık tecrübemi sunacağım

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na aday gösterilen Dr. Kemal Etruşi, petrol ve doğalgaz alanındaki 40 yıllık tecrübesini sunacağını söyledi.
Dr. Kemal Etruşi
Dr. Kemal Etruşi

ERBİL (K24)

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na aday gösterilen Dr. Kemal Etruşi, bakanlığı uluslararası standarlarda bir plan çerçevesinde kurumsallaştıracaklarını söyledi.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı adaylığının ardından K24’e konuşan Kemal Etruşi, “Çok önemli bir iş ve inşallah bu bakanlık kısa sürede ilerleyecek. Özel bir çalışma yürüteceğiz. Petrol ve doğalgaz alanındaki 40 yılı aşkın süreye dayanan tecrübemizi milletimiz ve Kürdistan’ın hizmetine sunacağız” dedi.

Somut olarak ne üzerine çalışacaklarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Etruşi, "Öncelikle doğru ve uluslararası standartlarda bir Doğal Kaynaklar Bakanlığı oluşturacağız. Petrol mühendisleri ve petrol ve doğalgaz alanlarında uzmanlaşmış gençlerimizi bakanlığımızda istihdam edeceğiz. Gerekirse yetiştireceğiz ki tüm alanlarda başarılı olalım” ifadelerini kullandı.

Siyasi tarafların birlikte çalışmasını isteyen Etruşi, “Bizim işimiz bir kişinin yapabileceği bir iş değil, ekip işi ve Kürdistan’daki tüm siyasi kesimlerden destek bekliyoruz. Bu millete hizmet etmek için iyi bir iş çıkarmalıyız. Herkesin bize destek olması lazım” diye konuştu.

Başbakan Mesrur Barzani tarafından söz konusu bakanlığa aday gösterilen Etruşi için yarın Kürdistan Parlamentosu’nda güven oylaması yapılacak.