Şerefhan Ciziri: Kürtçe konusunda birlik olmalıyız

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürtlerin dil konusunda birlik olması gerektiğini söyledi.

DİYARBAKIR (K24)

K24 yayınına katılan Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürtçenin önündeki engeller ve platformun çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kürt diliyle ilgili yapılan çalışmalardan söz eden Şerefhan Ciziri, şunları dile getirdi:

“Kürt Dil Platformu kurulduğunda Kürtçeyle ilgili sorunlar Kürtlerin gündemine geldi ve anadilde eğitim için çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar ilerlemekte. Bunun karşısında da Türkiye toplumunda bir sessizlik var. Fakat çalışmalarımızı kabul etmeseler bile, bizi dinlemelerini başarabiliriz.”

Ciziri, “Kürt Dil Platformu ve Kürt partileri olarak anadili sorununu Kuzey Kürdistanlı Kürtlerin ana sorunu olarak belirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kürt diliyle ilgili başka kurumların da var olduğunu hatırlatan Şerefhan Ciziri, “Platform olarak aramızda herhangi bir farklılığın olmamasını istiyorduk. Tüm Kürt taraflarının Kürt Dil Platformu’nda bir araya gelmesi için başlangıçta HÜDA PAR ve HAK-PAR’lı yetkililerle görüşmüştük. Ne yazık ki bir süre sonra Dil Ağı ile Hez-Kurd kuruldu. Maalesef dil sorununda da birlik sağlayamadık” şeklinde konuştu.

Söz konusu kuruluşların Kürt Dil Platformu’na katılması çağrısında bulunan Ciziri, şunları ifade etti:

“Eğer bu kurumlar bizim söylediğimizden farklı bir şey söylüyorsa, bağımsız hareket edebilirler. Ama eğer istekleri Platform’un istekleriyle örtüşüyorsa zayıflık buradadır. Kürtler en azından dil sorunu konusunda birleşmelidir. Devlet ve eğitim kurumlarına karşı isteklerimizin güçlü olması için birlik şarttır.”

Öte yandan gelecek programlarından da söz eden Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, “Planlarımız arasında Ankara’yı ziyaret ederek, yeni kurulan parti yetkilileriyle görüşmek var. Yetkililere önerilerimizi sunacağız ve onların Kürt dili sorunu hakkındaki proje önerilerini öğreneceğiz. Coronavirüs salgınındaki artış nedeniyle henüz bu ziyaretleri gerçekleştiremedik” dedi.