Bakanlar Kurulu’ndan bütçe ve sınır kapılarıyla ilgili kararlar

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, sınır kapılarında yaşanabilecek her türlü ihlalin önlenmesi, sınır kapılarıyla ilgili yasa ve kuralların uygulanması için İçişleri ve Peşmerge Bakanlıklarını, özel ve ortak bir güç kurmaları için görevlendirdi.
Bakanlar Kurulu
Bakanlar Kurulu

ERBİL (K24)

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantının başında Başbakan Mesrur Barzani, Bakanlar Kurulu adına yeni Doğal Kaynaklar Bakanı Kemal Etruşi’yi tebrik ederek, görevinde başarılar diledi.

Toplantının birinci gündem maddesi Kürdistan Bölgesi’nin 2021 bütçe yasa tasarısının genel hatları olurken, bakanlıkların; gelirlerin düzenlenmesi, harcamaların kısılması ve bütçe açığının azaltılması gibi konulardaki görüş ve önerileri alındı.

Maliye ve Ekonomi Bakanı Awat Şeyh Cenab, Kürdistan Bölgesi’nin mali durumuyla ilgili bir rapor sunarak, 2021 bütçe yasa tasarısıyla ilgili hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Ardından Planlama Bakanı Dara Reşid, hizmet projeleriyle ilgili üretim bütçesi hakkında bakanlığının raporunu sundu.

Yapılan görüş alışverişinin ardından Bakanlar Kurulu 2021 bütçe yasa tasarısının hazırlanmasıyla ilgili programı kabul ederek, bu amaçla gelecek hafta Ekonomi Yüksek Konseyi’nin toplanmasını kararlaştırdı.

Yine bütçe yasa tasarısı çerçevesinde gelirlerin düzenlenmesiyle ilgili Başbakan, 9’uncu Hükümet Kabinesi’nin çalışma programında yer alan reformlar doğrultusunda gelirlerin düzenlenip arttırılması gerektiğini vurguladı.

Başbakan’ın talimatıyla Bakanlar Kurulu, İçişleri ve Peşmerge Bakanlıklarının sınır kapılarında yaşanabilecek her türlü ihlalin önlenmesi, sınır kapılarıyla ilgili yasa ve kuralların uygulanması için özel ve ortak bir güç kurmaları için görevlendirdi. Bu ortak güç, sınır kapılarında yasaların uygulanması ve kaçakçılığın önlenmesi için çalışacak.

Daha önce sınır kapılarındaki hizmet anlaşmalarının düzenlenmesiyle ilgili alınan kararların, kamu yararı gözetilerek uygulanmasına vurgu yapıldı.