Türk Dil Kurumu’ndan Kürt Dil Platformu'na yanıt

Türk Dil Kurumu (TDK), Kürt Dil Platformu’nun Kürtçe-Türkçe sözlük yayımlansın talebine, “Kürtçe-Türkçe Türkçe-Kürtçe Sözlük 2014 yılında yayımlanmıştır” yanıtını verdi.
TDK
TDK

DİYARBAKIR (K24)

Kürt Dil Platformu tarafından 8 Ocak’ta yapılan basın toplantısında, TDK’ya 10 maddelik bir çağrıda bulunularak, Kürtçe-Türkçe sözlük yayınlaması istenmişti.

TDK tarafından Platform Sözcüsü Şerefxan Cizîrî’ye hitaben verilen cevapta, Kürtçe-Türkçe Türkçe-Kürtçe Sözlüğün 2014 yılında yayınlandığı ifade edildi.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Kürt Dil Platformu’na verdiği yanıtta, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Türk Dil Kurumuna gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Türk Dil Kurumunun teşkilat yapısı, görev ve sorumlulukları, öncelikli çalışma alanları 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 10. maddesi ile düzenlenmiştir. Kurumumuz çalışmalarını bu maddenin çizdiği çerçeve içerisinde yürütmektedir. Kurumumuz hem Türk dilinin sözlüklerini hem de iki dilli sözlükleri yayımlayarak araştırmacıların istifadesine sunmaktadır; Kürtçe-Türkçe Türkçe-Kürtçe Sözlük de bu iki dilli sözlüklerden birisi olarak 2014 yılında yayımlanmıştır. Görüş ve önerileriniz için teşekkür eder, bilgilerinizi rica ederim.”

Diyarbakır’da basın toplantısı düzenleyen Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’ndan Kürtçe ile ilgili 10 maddelik istekte bulunmuştu.

Kürtlerin dil ve kimlik haklarının yasal ve anayasal olarak kabul edilmediğini belirtilen açıklamada, Türk Dil Kurumu’ndan Diyarbakır’da Kürtçe şubesi açılmasını, Uluslararası Kürtçe Sempozyumu düzenlenmesini, üç ayda bir “Kürtçe Dil Bilgisi” dergisinin çıkarılmasını ve Kürtçe-Türkçe sözlük yayınlamasını istemişti.