Seyyar satıcılıktan yazarlığa: Kürt yazar Çetin Lodi’nin hikayesi…

Lodi, gençlerin her şeyden önce Kürt dili ve kültürüne sahip çıkması gerektiğini söyledi.
Çetin Lodi
Çetin Lodi

BATMAN (K24)

Seyyar satıcılık yaparken yazar olan ve 5 kitap kaleme alan Çetin Lodi, Kürt gençlerinin başka dillere önem verdiğini, gençlerin her şeyden önce Kürt dili ve kültürüne sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Lodi, yaşam hikayesini K24’e anlattı.

5 Kürtçe kitap kaleme alan Çetin Lodi, yaşam şartları zor olmasına rağmen Kürtçe kitap yazmaktan vazgeçmediğini dile getirdi.

Aslan Siirtli olan Çetin Lodi, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Batman’a göç ettiklerini, burada ailesine yardımcı olmak için köyleri gezerek seyyar satıcılık (etari) yapmaya başladığını belirtti.

Çocukluğundan beri yazar olmak istediğini vurgulayan Lodi, yaşam şartlarının zorluğuna rağmen hayallerinin peşinden gitmeyi bırakmadığını ve bugün 5 Kürtçe eserin yazarı olduğunu ifade etti.

Lodi, “Okul yıllarımda öğretmenimiz tahtada yazı yazarken beni de yazar olmaya sevk ediyordu. O dönem benim yazarlığım için çok önemli oldu. Başımıza gelenlerden sonra sessiz kalmak ve yazmamak mümkün olmadığı için 5 kitap kaleme aldım” dedi.

Şimdiye kadar 4 şiir kitabı 1 de roman yazan Lodi, sadece yazar olmayı istemediğini, kendi dilinde eser üretmek istediğini belirterek, Kürtçe eser üretmeyi ulusal değerlerine karşı bir sorumluluk olarak gördüğünü söyledi.

Kürt gençlerinin kendi dillerine önem vermemesinden yakınan Lodi, Kürt gençlerinin başka dillere önem verdiğini vurgulayarak, her şeyden önce Kürt dili ve kültürüne sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Lodi’nin okurları da yazarın eserlerini Kürtçe kaleme almasının kendileri için önemli olduğunu belirtiyor.

K24’e konuşan Lodi’nin bir okuru, yazarın kitaplarındaki üslubun güzel olduğunu, çocuk ve gençlerin de Kürtçe okuyup yazmalarını istediklerini ifade etti.