Türk gemisine Nijerya açıklarında saldırı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı.
Cape Town kentine ilerleyen Mozart isimli gemideki 19 mürettebattan 15'i kaçırıldı, 1'i öldürüldü
Cape Town kentine ilerleyen Mozart isimli gemideki 19 mürettebattan 15'i kaçırıldı, 1'i öldürüldü

HABER MERKEZİ

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı.

Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen Mozart isimli gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'inin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de gemide kaldığı belirtildi.

EOS Risk Group Başkanı David Johnson tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mozart isimli geminin Gine Körfezi'nde Sao Tome'nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradığı duyuruldu.

Açıklamada, Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi.

Twitter'da paylaşılan ve geminin 4'üncü Kaptanı Furkan Yaren'e ait olduğu belirtilen ses kaydında da "Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Tüm kabloları sökmüşler, hiçbir şey çalışmıyor, sadece radar çalışıyor. Rota verdiler, verdikleri rotada götürüyorum gemiyi" ifadesi yer aldı.

AA’nın aktardığına göre, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıya uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü.

Öte yandan, Nijerya'nın Lagos kenti açıklarında geminin, 09.00'da Gabon'un Port-Gentil Limanı'na ulaşması bekleniyor.