Şengal’de 104 Ezidi Kürt’ün naaşı toprağa veriliyor

Terör örgütü DAİŞ tarafından katledilen 104 Ezidi Kürt’ün naaşı, bugün Şengal’in Koço köyünde düzenlenecek törenle toprağa verilecek.

ŞENGAL (K24)

Şengal’den bildiren K24 muhabiri, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak hükümetinin çabaları sonucu terör örgütü DAİŞ tarafından katledilen 104 Ezidi Kürt’ün kimlik tespitlerinin yapıldığını söyledi.

Muhabirimiz, kimlik tespiti yapılanlar için bugün Şengal’in Koço köyünde cenaze töreni düzenleneceğini aktardı.

Törene Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümeti’nin temsilcileri, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert ve DAİŞ Tarafından İşlenen Suçları Araştırma Ekibi (UNITAD) Başkanı Kerim Esed Ahmed Han da katılacak.

Kürdistan Bölgesi Enfal ve Şehitler Bakanlığı, Irak Hükümeti temsilcileri ile Birlemiş Milletler temsilcilerinden oluşan bir komisyon, 11 Nisan 2019’da Koço köyünde çalışma başlatmıştı.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda çok sayıda toplu mezar ortaya çıktı.

Terör örgütü DAİŞ’in Ağustos 2014’te Şengal’in Koço köyüne yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 200’den fazla Ezidi Kürt katledilmişti.

DAİŞ, Şengal'in başka köylerine de saldırmış, 6 binden fazla Ezidi Kürt’ü kaçırmıştı.

Ayrıca, yüzlerce erkek Ezidi Kürt de örgüt mensuplarınca kurşuna dizilmişti.

Peşmerge Güçleri13 Kasım 2015’te, Başkan Mesud Barzani’nin doğrudan komutasında düzenlediği operasyonla Şengal’i DAİŞ’ten temizlemişti.