Moskova: AB’yle ilişkileri koparmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin kopmasına hazır olduğunu dile getirdi.

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un AB ile ilişkilerin kopmasına hazır oldukları yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Rus medyasına konuşan Zaharova, “Rusya'nın duruşunun uzun yıllardır açık, şeffaf ve çok anlaşılır olduğunu” kaydederek, "Biz işbirliğinden yanayız. Fakat bir nüans var, bu işbirliği eşit haklara dayanmalı. Ayrıca karşılıklı fayda ve saygıya da dayanırsa hiç fena olmaz. Hangi platformda? Uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi platformunda" dedi.

Zaharova, “’Hazır' kelimesinin iki anlamı var. Böyle bir girişime hazırız. Ama buna can atıyor muyuz? Hayır. Buna hiçbir zaman can atmadık ve bunu yıldan yıla tüm seviyelerde doğruladık. Avrupa Birliği'nin bunu yapmasına hazır mıyız? Onların seçimiyse biz hazırız. Ancak bu, bizim seçimimiz değil" şeklinde konuştu.

“ABD İLE İLİŞKİLER HEMEN DÜZELMEZ”

ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşme olasılığını değerlendiren sözcü, "Ani iyileşme olmayacağını düşünüyorum. Ani değil kademeli iyileşmeden bahsedecek olursak, önümüzdeki aylarda böyle bir şeyi gözlemleyeceğimizden emin değilim" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, geçen hafta, ülkesinin hassas ekonomi alanlarına karşı riskler oluşturacak yeni yaptırımların uygulanması durumunda, AB ile ilişkileri koparmaya hazır olduklarını söylemişti.