Ermenistan’da ‘siyasi krize çözüm bulma’ görüşmesi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ile Başbakan Nikol Paşinyan'ın ülkedeki siyasi krize çözüm olarak erken parlamento seçimleri düzenleme olasılığını istişare ettiği belirtildi.
Armen Sarkisyan ve Nikol Paşinyan
Armen Sarkisyan ve Nikol Paşinyan

HABER MERKEZİ

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Başbakan Nikol Paşinyan, ülkede bir süredir devam eden siyasi krize çözüm bulmak için bugün bir araya geldi.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan, ülkedeki durumu ve siyasi krizi aşmanın yollarını istişare etti. Çözüm olarak, erken parlamento seçimleri düzenleme olasılığı ele alındı" ifadelerine yer verildi.

Mart başında başkent Erivan'da taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusunda ekim ayında bir referandum yapmayı planladıklarını duyurmuştu.

Erken parlamento seçimleri için sandığa gitmeye hazır olduklarını da söyleyen Paşinyan, "Eğer parlamenterler güçler, aralık ayında yaptığımız teklifi kabul ederse erken parlamento seçimleri düzenlemeye hazırız. Size ikinci bir fırsat veriyorum. Seçime gidelim ve halkın kimin istifasını istediğini görelim" diye konuşmuştu.