15 Temmuz'un İstanbul'daki ilk davası başladı

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul’da açılan davalardan ilki bugün başladı. Silivri Cezaevi’nde görülecek olan davada 25’i tutuklu 29 polis yargılanıyor.

Haber Merkezi- 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul’da açılan davalardan ilki bugün başladı. Silivri Cezaevi’nde görülecek olan davada 25’i tutuklu 29 polis yargılanıyor.

Sanıklar, darbe girişimi sırasında göreve gelmemek ya da darbeye direnen arkadaşlarını ve vatandaşları vazgeçirmeye çalışmakla suçlanıyor.

Sanık yakınlarından 19 kişinin katıldığı mahkemede 15 Temmuz Derneği ile Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Mehmet Sarı'nın da mahkemeye gelerek müdahillik talebinde bulunacağı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan'ın, 59 sayfadan oluşan iddianamesinde, 21 polis hakkında "Darbeye teşebbüs" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 8 polisin ise "Terör örgütüne üye olmak" suçundan hapis ile cezalandırılması isteniyor.

Duruşma 4 gün sürecek

İstanbul 22'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fikret Demir sanıklardan 16'sının ihraç edildiği, birinin sözleşmesinin fes edildiği, diğerlerinin ise açığa alındığı hatırlatarak mahkemenin Cuma gününe kadar süreceğini ve duruşmaların Sesli Görüntülü Bilişim Sitemi ile yapılacağını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan'ın hazırladığı iddianamede şu ifadeler yer alıyor:

"Doğru zamanda, doğru yerde bulunan tek bir kişinin, yerinde söylenen cesur bir sözün ve yerinde kullanılan tek bir kurşunun ülkenin kaderini çizdiği, kadınların kucaklarında çocuklarıyla kendilerini, tanklara, bombalara siper ettiği, erkeklerin kendini tankların önüne attığı, terör örgütüne kahramanlık ve direniş dersi verdiği bir ortamda, Emniyet Teşkilatına mensup bir kısım personel, çeşitli bahanelerle görev yerine gelmeyerek terör örgütüne direnmemiş, direnen vatandaş ve kolluk görevlilerinin şevk ve cesaretini kırmak için eylemlerde bulunmuşlardır."

Kaynak: DHA