Dışişleri Bakanlığı: Suriye'de ateşkes bu gece başlıyor

Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünü yaptığı İran'ın da katıldığı Suriye'de ateşkes sağlanmasına yönelik girişimler sonuç verdi.

Haber Merkezi- Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünü yaptığı İran'ın da katıldığı Suriye'de ateşkes sağlanmasına yönelik girişimler sonuç verdi.

Türkiye'den yapılan açıklamada Suriye'de ateşkes üzerine anlaşmaya varıldığı ve ateşkesin bu gece itibariyle devreye gireceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından anlaşmaya yönelik  yapılan açıklamada "Bilindiği gibi, Suriye ihtilafının kapsamlı siyasi çözümü yolunda rejim ve muhalefet arasında görüşmelerin başlatılması, şiddete son verilmesi ve insani yardımların yapılabilmesi amacıyla uzun zamandır yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu çabalarımızın sonucunda, Suriye’de çatışan taraflar arasında, ülke genelinde 30 Aralık 2016 günü saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varılmıştır" ifadeleri yer aldı. 

Bakanlığın açıklamasında anlaşmaya yönelik "BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar bu mutabakatın dışındadır" denildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de bakanlık açıklamasıyla eş zamanlı olarak Rusya'da yaptığı açıklamada, "Suriye rejimi ve silahlı muhalifler Suriye’de ateşkes anlaşmasını imzaladı" dedi.

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA ise"Suriye Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı ülke genelinde ateşkes ilan etti" diyerek anlaşmayı doğruladı. SANA'nın duyurusundan hemen sonra ise  Suriyeli muhalifler, 'Tüm Suriye’yi kapsayan bir ateşkes anlaşmasına varıldı' ifadeleriyle anlaşmaa varıldığını teyit etti.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer alıyor:

"Taraflar, bu düzenlemeyle, hava saldırıları dahil, silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt etmişlerdir.

Bu ateşkese tüm tarafların riayet etmesi önem taşımaktadır. Türkiye ve Rusya çatışmasızlık durumuna güçlü destek vermekte olup , bunun takibini de birlikte yapacaklardır.

Sahadaki gruplar üzerinde nüfuzu olan ülkelerin de ateşkesin idamesi yolunda gerekli desteği sağlaması kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Ülkemiz , birkaç gün önce Halep'ten insani amaçlı tahliyelerin tamamlanmasında ve yarından itibaren de  Suriye genelinde ateşkesin devreye girmesinin sağlanmasında belirleyici rol oynamıştır.

Türkiye, çatışmasızlık durumuna tam olarak riayet edilmek suretiyle, Suriye'de Cenevre Bildirisi ve 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı temelinde gerçek bir siyasi geçişin sağlanabilmesi amacıyla, kısa süre içinde Astana’da rejim ve muhalefetin garantör ülkelerin nezaretinde biraraya  gelerek BM gözetimindeki siyasi süreci yeniden canlandırma yolunda kaydadeğer adımlar atmaları ümidiyle, bu kapsamdaki çabalarını ara vermeden sürdürecektir."