Putin Esad’ı aradı, Şam “Rusya’ya güveniyoruz” dedi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim: Türkiye’ye güvenmiyoruz

Suriye’de gece başlayan ateşkese ilişkin açıklamada bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ateşkesin siyasi bir çözüm için gerçek bir şans olduğunu söyledi. Muallim, ateşkes için müttefikleri Rusya’ya güvendiklerini ancak Türkiye’ye güvenmediklerini ifade etti. Öte yandan ateşkes başlamadan önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile telefon görüşmesi yaptı

Suriye devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Muallim, “Nusra Cephesi ve IŞİD’le aralarına mesafe koymak, bu gruplarla bağlantılı olmadıklarını duyurmak, anlaşmayı imzalayan grupların görevi” dedi.

Muallim, "Ateşkes anlaşması konusunda Rusya’nın garantilerine inanıyoruz, çünkü bu ülke terörle mücadelede bizim müttefikimiz. Ama Türkiye’nin garantilerine güvenmiyoruz" diye konuştu.

Putin, Esad’ı aradı

Öte yandan ateşkes başlamadan önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın ateşkesi gözlemlemekte kararlı olduğunu Putin'e ilettiği belirtildi. Esad Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak görüşmelerin Suriye krizinin nihai çözümü için önemli bir adım olacağını da söyledi.