Osama Abuzayd: Ateşkes tüm Suriye’yi kapsıyor

Suriye Ulusal Muhalefeti Temsilcisi Osama Abuzayd Ankara ve Moskova garantörlüğünde ilan edilen ateşkesin hemen ardından Kürdistan24’e özel açıklamalarda bulundu.
kurdistan24.net

Azad Altun

Kürdistan 24/Ankara - Suriye Ulusal Muhalefeti Temsilcisi Osama Abuzayd Ankara ve Moskova garantörlüğünde ilan edilen ateşkesin hemen ardından Kürdistan24’e özel açıklamalarda bulundu. Abuzayd Suriye’deki ateşkesin altına imza attıklarını ve Suriye halkının geleceği için ateşkesi bozmaya dönük herhangi bir girişimde bulunmayacaklarını ifade etti. Osama Abuzayd ayrıca ateşkesin devam etmesi için çaba sarf edeceklerini ve Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye’nin geleceği ile ilgili yapılacak olan geniş çaplı toplantı için hazırlık yapacaklarını dile getirdi. Kürtlerin de bu toplantıda temsil edileceğini ifade eden Abuzayd PYD’nin bu sürecin dışında olduğunun altını çizdi. İran’ın toplantıda olması için herhangi bir nedenin olmadığını ifade eden Abuzayd bu konuda Rusya’yı muhattap kabul ettiklerini ve ateşkes sürecinde ve tüm bu görüşmelerde Suriye ile herhangi bir iletişime ya da diyaloga girmediklerini söyledi.

İşte Suriye Ulusal Muhalefeti Temsilcisi Osama AboZayd’ın Kürdistan 24’e yaptığı o açıklamalar…

Anlaşma sadece Türkiye ile Rusya arasında imzalandı. Biz sahadaki gruplar olarak Türkiye’nin garantörlüğünü kabul ettik. Türkiye’ye sonsuz saygımız var. Rusya’da şunu söyledi, sahada rejimle beraber savaşan tüm grupları İran’da dâhil olmak üzere güvence altına alıp garantörlüğünü yapacağını söyledi. İran’da Suriye’nin yanında savaştığı için anlaşmanın içinde yer alıyor ama garantörlüğünü Rusya yapıyor. O nedenle İran’ın bu toplantılarda yer alması gerekmiyor. Biz anlaşmayı yapan tarafla yani Rusya ile oturduk. Rusya onları da temsil ediyor bu nedenle biz onlarla oturmadık.

Anlaşma tüm Suriye’yi bağlıyor

Tüm bölgeleri kapsayacak bir anlaşmaydı. Halep olsun, İdlib olsun, Sahil olsun, Humus olsun; tüm bölgeleri kapsama altına aldı. O yüzden bu anlaşma geneldir. Ayrıca Şam ve Şam ittifakının komutanları da, söylediğim tüm bölgelerdeki komutanlar da, sahadaki komutanlar buradaydı. Hepsi de bu anlaşmayı onayladılar. 

Biz bu anlaşmayı imzaladık. Biz sahadaki gurupların temsilcisiyiz. Onlar bize bu yetkiyi verdiler ve bu anlaşmayı biz imzaladık.

Biz tüm grupları temsil ediyoruz

Tüm büyük gruplar bu anlaşmayı imzaladılar. Hepsini temsil ediyoruz. Bilindiği gibi bu anlaşma Suriye halkını rahatlatacaksa hiçbir gurup bunu engellemez. Ancak şunu da söyleyebilirim bazı komutanlar sahadan Türkiye ye gelemedi ağır şartlardan dolayı. Ama onlar bize telefonla veya başka vasıflarla da onayladıklarını bildirdiler.

PYD anlaşmada yok

PYD bu anlaşmanın bir parçası değil. Kesinlikle bir parçası değil. O yüzden bu anlaşma PYD’yi kapsamamaktadır.”