Başbakan, Belçika Başbakanı ile bir araya geldi

Belçika temaslarını sürdüren Başbakan Mesrur Barzani, Brüksel'de Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya geldi.

BRÜKSEL (K24)

Başbakan Mesrur Barzani, Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya geldi.

Belçika temaslarını sürdüren Başbakan Mesrur Barzani, Brüksel'de Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya geldi.

Görüşmede terörle mücadele konusunda ilişkilerin güçlendirilmesi ele alındı.

Kürdistan Bölgesi ile Belçika arasındaki ilişkilerin yanı sıra Irak’ın durumunun konuşulduğu görüşmede, Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölgedeki güvenlik sorunlarına değinildi.

Görüşmede, iki tarafın da önemsediği güvenlik konusunda ilişki ve koordinasyonun devam etmesinin önemine vurgu yapıldı.

Kürdistan Bölgesi’nden övgüyle söz eden Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Kürdistan Bölgesi’nin canlı ve etkili bir bölge olduğunu kaydederek, tarım alanında Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin programına destek olabileceklerini belirtti.

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümünün önemine vurgu yapan De Croo, konuyla ilgili Irak Başbakanı ile iletişimde olduklarını ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani ise, Uluslararası Koalisyon bünyesinde, DAİŞ’e karşı mücadelede Peşmerge’ye destek olan Belçika’ya teşekkür ederek, DAİŞ’le mücadelede Erbil ve Bağdat hükümetleri arasındaki güvenlik koordinasyonunun önemine değindi.

Görüşmede, Covid-19’la mücadele süreci ve aşı temini konuları da gündeme geldi.

Başbakan, geçtiğimiz saatlerde Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Mesrur Barzani’ye ziyaretinde Planlama Bakanı Dara Reşid ve Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizeyi eşlik ediyor.