Flaman Bölgesi Başbakanı: Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisini daha çok iyileştirmek istiyoruz

Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon, Kürdistan halkı ve davasına çok bağlılığının olduğunu söyledi.
Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon
Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon

BRÜKSEL (K24)

Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon, Kürdistan halkı ve davasına çok bağlılığının olduğunu söyledi.

K24’e konuşan Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon, “Kürdistan halkı ve davasına çok bağlılığım var. Çünkü bizim bölgemizle Kürdistan Bölgesi arasında çok benzerlikler var. Her iki bölge de iyi otonomilere sahip ve daha çok şey elde etmek istiyorlar” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani ile Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisinin nasıl daha iyileştirileceği başta olmak üzere bazı konuların ele alındığını kaydeden Jambon, “Flaman Bölgesi Ticaret Odası, Kürdistan Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası’nın desteğiyle Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisini ikili ticari ilişkilerle daha iyileştirmek için bir plan hazırladı. Amaç Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik durumunu daha iyileştirmek” ifadelerini kullandı.

Başbakan Mesrur Barzani ile görüşmesinde DAİŞ’ten kaçarak Kürdistan Bölgesi’ne sığınmak zorunda kalan mültecilerin durumunu da ele aldıklarını vurgulayan Jambon, Flaman Bölgesi sakinlerinin yüzde 60’ının Belçikalı olduğunu kaydederek, “Kürdistan Bölgesi, Irak’taki tek otonom bölge, İki bölge arasında farklılık var. Ancak iyi, güçlü ve tarihi ilişkilerimiz var. Kürdistan Bölgesi’nin davasına çok bağlılığım var. İlişkilerimizin devam etmesini umuyorum” diye konuştu.

Başbakan Mesrur Barzani, Belçika temasları kapsamında Flaman Bölgesi Başbakanı Jan Jambon ile bir araya geldi.

Görüşmede, siyasi ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı.