‘Başbakan’ın Belçikalı yetkililerle görüşmesinin etkileri yakında görülecek’

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi
Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, Başbakan Mesrur Barzani’nin Belçika ve Yunanistan ziyaretlerinin çok önemli bir süreçte gerçekleştiğini söyledi.

K24’e konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, Başbakan Mesrur Barzani’nin Belçikalı yetkililerle görüşmesinin etkisinin yakın gelecekte görüleceğini belirtti.

Başbakan’ın Belçikalı yetkililerle görüşmesinin Kürdistan Bölgesi’nin söz konusu ülkeyle diplomatik ilişkilerinin gelişmesi çerçevesinde olduğunu kaydeden Ajgeyi, Belçika’nın uluslararası öneme sahip bir ülke olduğunu ve Avrupa liderlerinin NATO zirvesi çerçevesinde önümüzdeki günlerde Brüksel’de toplanacağını hatırlattı.

Başbakan’ın Belçika’da sıcak bir şekilde karşılandığını ve Başbakan’ın temaslarının Kürdistan Bölgesi ile Avrupa arasındaki güçlü ilişkilere işaret ettiğini ifade eden Ajegeyi, Flaman Bölgesi’nin tüm Avrupa’da güçlü bir yönetim olduğunu ve Başbakan’ın söz konusu bölgenin yetkilileriyle iyi görüşmeler gerçekleştirdiğini bildirdi.

Başbakan’ın Belçika’da Kürdistan bayrakları ve yüksek protokolle karşılanmasının, Kürdistan Bölgesi’ne verilen önemi gösterdiğini vurgulayan Ajgeyi, görüşmelerin ardından Belçika, Flaman Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi arasında önemli ekonomi aktörlerinin hareketliliğinin başlayacağını söyledi.

Belçika’nın üç federal bölgeden oluştuğunu ve federal tecrübede başarılı olduğunu belirten Ajgeyi, federal bölgelerin çok sayıda yetkiye sahip olduğunu ve ekonomik altyapısını güçlendirmek isteyen Kürdistan Bölgesi’nin bu tür ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Ajgeyi, Brüksel’deki görüşmelerde yetkililerin Peşmerge’ye yönelik saldırılarla ilgili Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne desteklerini ifade ettiklerini kaydetti.