‘Başbakan’ın Avrupa turunun Kürdistan Bölgesi ekonomisine olumlu katkısı olacak’

Akademisyen İbrahim Şervani, Başbakan Mesrur Barzani’nin Belçika ve Yunanistan ziyaretlerinin Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisine etkilerinin olacağını söyledi.

ERBİL (K24)

Akademisyen İbrahim Şervani, Başbakan Mesrur Barzani’nin Belçika ve Yunanistan ziyaretlerinin Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisine etkilerinin olacağını söyledi.

K24’e konuşan akademisyen İbrahim Şervani, Kürdistan Bölgesi’nin siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel stratejilerinin olduğunu kaydederek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin sloganının ‘Güçlü Kürdistan’ olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’nin siyasi statüsünü güçlendirmek istediğini belirtti.

Başbakan’ın Avrupa ziyaretinin en önemli amacının Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik gelir çeşitliliğini arttırmak olduğunu vurgulayan Şervani, ziyaretlerin aynı şekilde diplomatik ilişkileri de güçlendirdiğini bildirdi.

Başbakan’ın ziyaretlerinin Kürdistan Bölgesi’nin siyasi istikrarı ve ekonomik gelişimine olumlu katkılarının olacağını kaydeden Şervani, Belçika’nın Avrupa Birliği içerisinde önemli bir konumunun olduğunu ve ziyaretlerin Erbil-Bağdat ilişkilerinin iyileşmesine de etki edeceğini dile getirdi.

Erbil-Bağdat ilişkilerinin Başbakan’ın Belçika ve Yunanistan’daki görüşmelerinde temel konulardan birini teşkil ettiğini bildiren Şervani, Avrupa ülkelerinin bütçe, Kürdistani bölgeler ve Bağdat’la yaşanan diğer sorunların çözümünde Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne desteğinin önemine vurgu yaptı.

Kürdistan Bölgesi’nin siyasi ve yasal statüsünün güçlenmesinin ekonomisinin güçlenmesiyle ilişkili olduğunu söyleyen Şervani, ekonomik konumun güçlendirilmesinin siyasi konumun güçlendirilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Şervani, Başbakan’ın ziyaretinin ardından Yunanistanlı şirket ve yatırımcıların, özellikle de tarım ve sanayi alanında yatırım yapmak üzere Kürdistan Bölgesi’ne yöneleceğini ifade etti.