İtalya: Türkiye kaosa sürüklenirse bizi de sürükler

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, Türkiye'de yaşanan durum konusunda hem ülkesine hem Avrupa Birliği'ne yönelik dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Haber Merkezi- İstanbul Oratköy'de bir gece kulübüne düzenlenen DAİŞ saldırısı sonrası dünyadan tepkiler gelmeye devam ederken, İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro saldırı ile ilgili bir değerlendirmesinde, Türkiye'ye yönelik bombalı saldırılar ve yaşanan toplu ölümlere dikkat çekerek, "Türkiye kaosa sürüklenirse bizi de sürükler" ifadelerini kullandı.

L'Unita gazetesine konuşan Giro, saldırının DAİŞ tarafından üstlenildiğini hatırlatarak, , 2017'nin zorlu bir yıl olacağı görüşünde olduğunu söyledi. "Bu da bizi barış ve istikrar için daha güçlü şekilde çalışmaya yöneltmeli" diyen Giro, Suriye'deki ateşkes girişimlerinin başarılı olmasını somut ve umut verici bir işaret olarak değerlendirdi.  

"Dürüst olalım Batı da belirsizlik gösterdi"

"Bazıları, İstanbul'daki saldırının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cihadcılar ve Suriye savaşı konusundaki belirsiz politikasının ürünü olduğunu savunuyor" düşüncesinin sorulması üzerine ise Giro, şöyle konuştu:

"Dürüst olalım, çok sayıda Batılı ülke de aynı şekilde belirsizlik gösterdi. İtalyan hükümetleri ise en azından Suriye konusunda iç savaşın başından beri, tüm bölgesel aktörleri dahil etmek ve siyasi biz çözüm için çabalamak yönünde şeffaf ve belirsiz olmayan bir pozisyon aldı. Türkiye konusunda ise Dışişleri Bakanı Angelino Alfano'nun da dediği gibi şimdi dayanışma ve hepimizi tehdit eden terörü kesin şekilde kınama vaktidir. Türkiye kaosa sürüklenirse bizi de sürükler."

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano da Reina saldırısı sonrası yaptığı açıklamada, "Gözyaşları yetmez. Teröre karşı mücadeleye devam etmeliyiz. Özgürlüğümüzü savunmak için birlikte mücadele etmeliyiz" demişti.

Kaynak: BBC