Başbakan: Kınamak yetmez, terör saldırılarına yanıt verilmeli

Başbakan Mesrur Barzani, bu sabah başkent Erbil çevresine yönelik gerçekleşen saldırıyı kınayan taraflara teşekkür ederek, “Sadece kınamak yetmez, saldırılara yanıt verilmeli” dedi.

ERBİL (K24)

Bugün başkent Erbil çevresine bomba yüklü 3 drone’la saldırı düzenlendi.

Twitter hesabından açıklama yapan Başbakan Mesrur Barzani, söz konusu saldırıyla ilgili, “Bu tür terör saldırılarının devam etmesi, Kürdistan Bölgesi’nin büyüklüğünü ve gücünü baltalıyor” dedi.

Terör saldırısını kınayanlara teşekkür eden Başbakan, “Ancak kınamak tek başına yeterli değildir. Bu tür terör eylemlerine yanıt verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Başbakan, bu tür saldırıların devam etmesinin Kürdistan Bölgesi ile Irak’ı istikrarsızlaştırmaya dönük olduğunu vurguladı.

Kürdistan Anti-Terör Facebook sayfasının açıklamasına göre bugün başkent Erbil çevresine bomba yüklü 3 drone’la saldırı düzenlendi.

Drone’lardan ikisi Brax köyü yakınlarında bir vatandaşın evine isabet ederken, bir tanesi de Tarin Dağı yakınlarında boş araziye düştü.

Gece saat 01.50 sıralarında düzenlenen saldırıda eve isabet eden iki drone patladı ancak şans eseri can kaybı veya yaralanma olmadı.

Söz konusu saldırı hakkında açıklama yapan Erbil Valiliği de maddi hasarın dışında herhangi bir can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Erbil Valiliği’nin açıklamasında, “Kentimize yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halkımıza, Erbil’in güvenlik güçlerimiz sayesinde korunduğuna dair güvence veriyoruz” denildi.

Açıklamada, “Teröristler, bu tür eylemlerle Erbil’in huzur ve güvenliğini bozamayacaklarını bilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Bu arada Kürdistan Anti-Terör’ün açıklamasına göre saldırıda kullanılan drone’ların üzerinde, “Selamın aleyküm ey Irak’ın güzelliği, cebbarların (zalimlerin) Kasım’ı olan Allah’ın adıyla. Ey zamanın sahibi, ey Zehra” şeklinde Arapça sloganlar yer alıyordu.

Saldırıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.