Belçika Parlamentosu Ezidi Soykırımı'nı tanıyan tasarıyı kabul etti

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, Belçika Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu’nun Ezidi soykırımını tanıyan tasarıyı kabul ettiğini bildirdi.

ERBİL (K24)

Belçika Parlamentosu’nda terör örgütü DAİŞ’in Ezidi Kürtlere yönelik katliamlarının soykırım olarak tanınması için resmi süreç başlatmıştı.

Kürdistan dostu Belçikalı parlamenter Dr. Georges Dallemagne öncülüğünde Belçika Parlamentosu’ndaki Ezidi Kürtlerle ilgili sürecin startı verilmişti.

Hümanist Demokrat Partisi (CDH) milletvekili olan Dallemagne, Yeni Flaman İttifakı’nın (NVA) desteğiyle Belçika Parlamentosu’nun Ezidi Kürtlere yönelik katliamı soykırım olarak tanıması için çalışıyordu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, Belçika Parlamentosu’nda alınan kararla ilgili açıklama yaptı.

Belçika Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu’nun Ezidi soykırımını tanıyan tasarıyı kabul ettiğini belirten Ajgeyi, Milletvekili George Talaman’ın konuyla ilgili çabalarından söz etti.

Başbakan Mesrur Barzani, haziran ayının başlarında Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya gelmişti.

Başbakan’ın Belçika’daki temaslarında, DAİŞ’le mücadelenin öneminden ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden söz edilmişti.

Ezidi soykırımı hakkında alınan karar, Başbakan’ın temaslarının ardından geldi.

EZİDİ SOYKIRIMI

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran DAİŞ örgütü, binlerce masum Ezidi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezidi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan DAİŞ’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslararası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, DAİŞ’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezidi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor.