Stoltenberg ile Kazimi Brüksel'de görüştü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında bir araya geldi.

HABER MERKEZİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında bir araya geldi.

NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg ile Kazimi Irak güvenlik kurumlarının ve güçlerinin terörle mücadelesine yardım etmek için eğitim ve danışmanlık görevi bulunan NATO Irak Misyonu'nun kaydettiği ilerlemeyi görüştü.

Stoltenberg, NATO ile Irak hükümeti arasındaki "mükemmel" iş birliğine vurgu yaptı ve Irak güvenlik güçlerinin terör örgütü DAİŞ'in yeniden güç kazanmasını engelleme çabalarından özgüyle bahsetti. İkili ayrıca bölgedeki güvenlik durumuyla Irak'ta yapılacak seçimleri de ele aldı.

Başbakan Kazimi, NATO üyelerinin temsil edildiği Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına da katıldı. Kazimi burada NATO müttefikleri ve NATO Irak Misyonu'nda yer alan Avustralya, Finlandiya ve İsveç'in temsilcilerine hitap etti.

NATO, Irak hükümetinin talebi üzerine şubat ayında Irak'taki misyonunu kademeli genişletme kararı almıştı. Genişleme kapsamında Irak'ın Bağdat ve Bağdat dışındaki daha fazla güvenlik kurumu ile askeri eğitim tesisinde eğitim faaliyetlerinin artırılacağı açıklanmıştı.

AB'DEN IRAK'A DESTEK MESAJI

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile görüşerek, ekimdeki seçimler için AB'nin desteğini ifade etti.

Von der Leyen, Brüksel'de bir araya geldiği Kazimi ile görüşmesi hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Kazimi ile iyi bir görüşme yaptığını belirten von der Leyen, "AB, ekimde özgür, adil ve kapsayıcı seçimlerin yapılmasına yönelik çabaları desteklemektedir" ifadesini kullandı.

Von der Leyen, AB ile Irak'ın istikrarlı, müreffeh ve demokratik Irak için yeniden inşa ve ekonomik reformlar yoluyla çalışmaya devam edeceğini bildirdi.