Kürdistan Anti-Terör’den PKK’ye Emin İsa tepkisi: İnsanlık dışı eylemlerinin devamı

Kürdistan Anti Terör Birimi, KDP-S üyesi Emin İsa Emin’in PYD hapishanesinde öldürülmesine tepki göstererek, “Emin İsa’nın işkenceyle şehit edilmesi, PKK’nin insanlık dışı eylemlerinin devamıdır” açıklamasında bulundu.
Emin İsa Emin
Emin İsa Emin

ERBİL (K24)

Kürdistan Anti-Terör Birimi, Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (KDP-S) üyesi Emin İsa Emin’in PYD hapishanesinde öldürülmesiyle ilgili Facebook hesabından bir açıklama yayımladı.

“Emin İsa’nın işkenceyle şehit edilmesi, PKK’nin insanlık dışı eylemlerinin devamıdır” denilen açıklamada, “Her zaman ve her yerde iktidar olmaya çalışmayı ve kendini dayatmayı iş edinen PKK, yasalara aykırı ve insanlık değerlerinden uzak bir şekilde, hiçbir farklı düşünce ve fikre izin vermemeye devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

KDP-S üyesi Emin İsa Emin’in öldürülmesinin sert bir şekilde kınandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Emin İsa’nın PKK’ye bağlı PYD tarafından alıkonulması, işkenceyle öldürülmesi ve bu suçun ABD’nin Suriye Büyükelçiliği tarafından da kınanması, PKK ve PYD’nin bir madalyonun iki yüzü olduklarını bir kez daha kanıtlamıştır. Bu yapıların insanlık dışı bir güce, radikalizm, tekçi anlayış, dayatmacılık ve Kürdistan karşıtı olmalarından başka bir şeye sahip olmadıkları aşikardır.”

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN TEPKİ

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği, Emin İsa Emin’in PYD hapishanesinde işkenceyle öldürülmesiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“ABD, Emin İsa Emin’in Demokratik Suriye Güçleri (DSG) hapishanesinde öldürülmesine ilişkin raporlardaki bilgilerden rahatsız” denilen açıklamada, “Acil ve şeffaf bir soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz. Bu suçun işlenmesinde sorumluluğu olan herkesin cezalandırılması gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

22 Mayıs’ta asayiş güçleri tarafından gözaltına alınan Emin İsa Emin’in cenazesi 27 gün sonra ailesine teslim edilmişti.

KDP-S, yaptığı açıklamada üyeleri Emin İsa Emin’in vahşice ve insanlık dışı bir şekilde işkenceye maruz kaldığını ve katledildiğini belirterek, acilen bir araştırma komisyonu oluşturulmasını talep etti.

1986 yılında Dirbêsiyê'nin Bîrikê köyünde dünyaya gelen Emin, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) bu ayın 26’sında İşkence Mağdurlarına Destek Günü vesilesiyle yayınladığı bir rapora göre, Mart 2011'den bu yana Suriye hapishanelerinde 14 bin 537 kişinin işkenceyle öldürüldüğü, bu suçlardan 67'sinin PYD’ye bağlı yönetim tarafından işlendiği kaydedildi.