Biro: Emin İsa’nin öldürülmesi gibi yüzlerce olay yaşandı

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, KDP-S üyesi Emin İsa Emin’in PYD hapishanesinde işkence edilerek öldürülmesine benzer yüzlerce olayın olduğunu söyledi.

ERBİL (K24)

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, KDP-S üyesi Emin İsa Emin’in PYD hapishanesinde işkence edilerek öldürülmesine benzer yüzlerce olayın olduğunu söyledi.

K24’ün stüdyo konuğu olan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (KDP-S) üyesi Emin İsa Emin’in PYD hapishanesinde öldürülmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

10 yıldır yüzlerce bu tür olayın yaşandığını ve gizlendiğini kaydeden Biro, Emin’in katledilmesine yönelik uluslararası tepkilerin olumlu olduğunu belirtti.

Bu tür olaylarda, tutuklanan kişiye büyük suçlar yükleyerek ailesinin susmasını planlandığını söyleyen Biro, Suriye’nin farklı bölgelerinde yaşanan gelişmelerden o bölgedeki güç sahibi ülkenin sorumlu tutulduğunu vurgulayarak, ABD’nin Rojava bölgesinde olduğunu ve bu tür cinayetleri kim yaparsa yapsın ABD’nin kabul etmemesi gerektiğini ifade etti.

Kürt veya Arap işlesin, cinayetin cinayet olduğunu kaydeden Biro, DAİŞ’e karşı savaş sürecinde benzer suçların çok işlendiğini, ABD’nin de savaşın devam etmesi gerekçesiyle söz konusu olaylara karışmadığını söyledi.

ABD ve Avrupa’nın artık bu tür olayları kabul etmeyeceğini vurgulayan Biro, bu tür eylemlere hiçbir kesimin göz yummaması gerektiğini belirtti.

Kürdistani tarfların ve uluslararası çevrelerin Emin İsa cinayetini yüksek sesle kınadığını dile getiren Biro, Rojava’daki insanların PYD’nin baskı yöntemlerine karşı daha çok sesini yükseltmeye başladığını kaydetti.

Rojava’daki müzakere sürecinde yeni olan gelişmenin, ABD ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı tarafından geçmişte yaşananların tekrar edilmeyeceğine yönelik verilen söz olduğunu söyleyen Biro, Emin İsa cinayetinin sorumluluğunun ABD ve DSG’de olduğunu kaydederek, “Bu şekilde nasıl diyalog süreci devam edecek” diye sordu.

Emin İsa konusunun ABD’lilerle görüşmelerde konuşulacak öncelikli konu olacağını belirten Biro, halka yönelik kaçırma ve işkence türü suçlara karşı sorumlulukları olduğunu dile getirdi.