Tahran'dan Ankara'nın suçlamalarına yanıt

Suriye'de, Türkiye, İran ve Rusya garantörlüğünde başlayan ateşkeste yaşanan ihlaller üzerine tartışmalar devam ediyor.

Haber Merkezi- Suriye'de, Türkiye, İran ve Rusya garantörlüğünde başlayan ateşkeste yaşanan ihlaller üzerine tartışmalar devam ediyor.

Türkiye'nin yaşanan ihlaller karşısında İran'In görevini yerine getirmediğine yönelik iddialarına İran'dan tepki geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dile getirdiği iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yayınlayarak, "Türkiye'ye, İran'ı suçlayacağına silahlı grupların yaptığı sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmasını tavsiye ediyoruz. Türk makamlarının yapıcı olmayan açıklamaları, mevcut durumu daha da karmaşık hale getirip, Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik sorunları daha da arttıracaktır" dedi.

 

Gerekirse kanıtlarız

İran'ın ateşkesi sağlayan taraflardan biri olduğu ve bunun uygulanmasını istediği taraflardan biri olduğunu hatırlatan Kasimi, Suriye'deki ateşkesin defalarca rejim karşıtı silahlı gruplar tarafından ihlal edildiğini savunarak, " Kanıtlı bilgilere göre ateşkes tek bir gün içinde 45 kereden fazla bu gruplar tarafından ihlal edildi. Gerek görülürse bunun detayları yayınlanabilir.


"Türkiye, garantörlüğünü yerine getirsin"


"Türkiye aynı zamanda başka tarafları suçlamaktan ve gerçeklere aykırı tutum takınmaktan da vazgeçmeli" diyen Kasimi açıklamanın devamında, "Türkiye, Suriye krizini sona erdirmek için kalıcı bir ateşkes ve siyasi müzakerelerin başarılı olmasını istiyorsa, muhaliflerin garantörü olarak gerekli önlemleri alarak muhalifler tarafından yapılan sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmalı. Türkiye aynı zamanda başka tarafları suçlamaktan ve gerçeklere aykırı tutum takınmaktan da vazgeçmeli" dedi.


Çavuşoğlu ne demişti?
Çavuşoğlu, dün yaptığı bir konuşmada, Suriye'deki ateşkes ihlalleri konusunda İran'dan garantörlük görevini yerine getirerek, Şii milisler ve Esad rejimi üzerinde ağırlığını koyması gerektiğini ifade etmişti.

Kaynak: DHA