9’uncu Kabine ikinci yılını geride bıraktı

Hizmet ve reformlar hız kesmeden sürüyor

ERBİL (K24)

Çalışma programında daha fazla hizmet ve reformları önceleyen Kürdistan Bölgesi Hükümeti 9’uncu Kabinesi ikinci yılını geride bıraktı.

Başbakan Mesrur Barzani, 10 Temmuz 2019’da yemin ederek göreve başladı. Ekonomik krizlere ve diğer birçok engele rağmen reformlara devam edildi, gelir kaynakları düzenlendi. Sınır kapıları ve petrol şirketleriyle ilgili vergi düzenlemeleri, bu alanda atılan önemli adımlardan oldu.

Kabine Parlamento'dan güvenoyu alırken

Başbakan, yaptığı açıklamalarda yıllarca vergiden kaçan şirketlerin vergi tâbi kılındığını vurguladı.

Başbakan ayrıca birçok kez Kürdistan Bölgesi’nin gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini, artık sadece petrol gelirlerine bel bağlanmaması gerektiğini vurgulayarak, tarım ve diğer alanlardaki üretime dikkat çekti.

Bu çerçevede kısa süre içinde çok sayıda fabrika açılırken, daha önce temeli atılan fabrikalar da faaliyete girdi.

Başbakan’ın dikkat çektiği diğer proje ise ulaştırmayla ilgiliydi. Ticaretin hız kazanmasında etkili olan çok sayıda yol projesi de bu süre içinde başladı, hayata geçirildi.

Coronavirüs salgınına rağmen sağlık sektöründe de iyileştirmeler yapıldı. Vatandaşların salgından korunması için alınan tedbirler ve salgınla mücadeledeki başarı, sağlık sektörünün güçlenmesini sağladı.

2 yıl içinde hem bölgesel hem de uluslararası diplomasi de hız kesmedi. Başbakan Mesrur Barzani’nin yaptığı diplomatik ziyaretler, Kürdistan Bölgesi’nin adının siyaset arenasında daha çok duyulmasını sağladı.